Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

ABD’nin F-16 kararı sonrası hükümet ve muhalefet birbirine girdi

12/10/2022

ABD’nin Türkiye’ye F-16 satışını koşullara bağlayan tasarıyı reddetmesinin ardından ana muhalefet SİRİZA Partisi Başkanı Aleksis Çipras, Başbakan Kiryakos Miçotakis ve partisine sert tepki gösterdi.

Türkiye ile Yunanistan arasında ilişkilerin son derece gergin seyrettiği bir dönemde ABD Senatosu tarafından verilen ve Türkiye’nin F-16 satın alımı ve modernizasyonu konusunda önünü açan karar, hükümet ve muhalafet arasında krize neden oldu.

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Robert Menendez’in Türkiye’ye F-16 satışını sınırlandırıcı koşullara bağlama talebi dün reddedilmişti.

“ATİNA HÜKÜMETİ İÇİN BÜYÜK BİR YENİLGİ”

Başbakan Kiriakos Miçotakis, ABD’ye son ziyaretinde Yunanistan’a F-35 sağlanması gerektiğini savunurken, Türkiye’ye F-16 verilmemesini talep etmişti. SİRİZA partisi dün ABD Senatosu’nun kararının ardından Miçotakis yönetimini topa tuttu. SİRİZA, bu kararın Miçotakis ve Atina hükümeti için büyük bir yenilgi olduğunu söyledi.

Çipras’ın partisinden yapılan açıklamada, “ABD Senatosu’nun Türk F-16’ları hakkındaki kararı, Miçotakis doktrini için son derece ciddi bir yenilgidir.” denildi.

Miçotakis’in çabalarının boşa çıktığına işaret edilen açıklamada, “Senato’nun dün F-16 savaş uçaklarının satışını sınırlayan koşulları reddetme kararı ile Türkiye, sadece Yunanistan’ın egemenliğine doğrudan meydan okuduğu ve Libya ile yeni muhtıralar imzaladığı için ‘cezalandırılmamakla’ kalmıyor, aynı zamanda ödüllendiriliyor.” ifadesi kullanıldı.

HÜKÜMETTEN YANIT GELDİ

SİRİZA’nın bu suçlamalarına ise hükümet kanadından yanıt gecikmedi. Yunanistan’da hükümet sözcüsü Yannis Oikonomou, “SİRİZA, Türk Anadolu Ajansı gibi konuşuyor.” ifadelerinde bulunurken, Yunanistan hükümetinin ‘sahadaki güç dengesini kendi lehine değiştirmeyi kararlı olarak sürdüreceğini’ savundu.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu