Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberlerKöşe Yazarları

EĞİTİMİN TOPLUMDAKİ ÖNEMİ

06/10/2022

EĞİTİMİN TOPLUMDAKİ ÖNEMİ

“Bir ülkenin geleceği, o ülke insanlarının göreceği eğitime bağlıdır”.

(Albert Einstein)

Eğitim, sürekli bilgi edinme, kişinin kendini geliştirmesi ve sınırlarını aşmasıdır. Küreselleşme, yani yeni dünya düzenine, inatla ayak uydurabilmek ve hızlı bir şekilde değişen yaşam tarzına adapte olabilmek için, eğitim, hayatımızın olmazsa olmazıdır. Gelecekle ilgili, isabetli adımlar atabilmek ve doğru kararlar alabilmek için, sürekli bilgi depolanması ve bilgi alışverişinde bulunulması gerekmektedir. Çağın gereklerine göre yaşayabilmek için, güncel konuları takip etmek, bilgi edinmek ve edinilen bilgi ile topluma yararlı olmak, hem kişiyi mutlu edecek hem de topluma faydalı olacaktır.

İnsanoğlu ve toplumlar, sürekli gelişmekte ve ihtiyaçları artmaktadır. Bu isteklere en doğru bir şekilde cevap verebilecek olan alan, eğitimdir. Eğitim, sürekli seyahat halinde olan bir trene binmeye benzer. İnilen duraklarda, kazanılan deneyimlerin paylaşılması ve fikir alışverişinde bulunulması, bireylere artı kazandıracak ve sorunların çözülmesine yardımcı olacaktır. Böylelikle, kişilerin genel kültürü artacak ve düşünce tarzı değişecektir. Kısacası eğitim, hayata olan bakış açımızı değiştirip, eleştirici düşünme becerisi sağlayacak ve yeni bir yaşam tarzı kazandıracaktır. Unutmayalım ki, sağlıklı bir toplum; bedensel, ruhsal ve sosyal yönden sağlıklı bireylerden oluşan bir toplumdur. Toplumsal ve kültürel değerleri kazanma, koruma ve sürdürme yolunda, eğitimin rolü büyük olup, toplumsal yapının devamlılığını sağlamaktadır. Yılmaksızın öğrenmenin, insanlara gerçekten önem vermenin ve doğanın korunması ile mücadele etmenin çok önemli olduğunu unutmamamız gerekir. Hedefimiz, gelecek nesillere yaşanılabilir bir hayat sağlamak, temiz bir doğa bırakmak ve onları çok iyi eğitmek olmalıdır.

Son olarak, şunun altını çizmekte fayda olacağını düşünüyorum. Küreselleşmenin doğurduğu sorunların aşılabilmesi ve hızlı bir şekilde değişen yaşam tarzına toplumun alışabilmesi için, eğitime ve teknolojiye önem verilmesi ve toplumun eğitilmesi gerekmektedir. Eğitimli bir toplum, hem ülkenin ekonomik kalkınmasına doğrudan etki edecek hem de yaşam kalitesini yüksek bir seviyeye ulaştıracaktır.

DENİZ MEMET

AVUKAT

DİMOKRİTOS ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ DOKTORA ADAYI

* DİMOKRİTOS ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ MEZUNU

* DİMOKRİTOS ÜNİVERSİTESİ KAMU YÖNETİMİ VE SİYASAL BİLİMLER MEZUNU

* DİMOKRİTOS ÜNİVERSİTESİ ANAYASA HUKUKU YÜKSEK LİSANSI

* DİMOKRİTOS ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI HUKUK YÜKSEK LİSANSI

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu