Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Uluslararası Balkan Araştırmaları Çalıştayı gerçekleşti

05/10/2022

İstanbul Rumeli Üniversitesi Rumeli Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından “Uluslararası Balkan Araştırmaları Çalıştayı” organize edildi.

İstanbul Rumeli Üniversitesi Haliç Uygulama ve Araştırma Yerleşkesinde gerçekleşen çalıştaya Türkiye dışından beş Balkan ülkesinden (Bosna-Hersek, Bulgaristan, Kosova, Kuzey Makedonya, Romanya) 20’ye yakın kurum ve kuruluş temsilcisi katıldı.

Üç gün süren çalıştayda şu konular ele alındı:

Kurumların Balkan araştırmaları faaliyetleri,

Ülkelerdeki Balkan araştırmalarının güncel durumu,

Balkan araştırmaları ile ilgili tespitler ve öneriler.

Çalıştayın amacının, Balkan / Güneydoğu Avrupa araştırma merkezleri ve bu konuyla ilgili kurumların birbiri ile tanışması ve iş birliklerini geliştirmesi olduğu belirtildi.

“Uluslararası Balkan Araştırmaları Çalıştayı” neticesinde Balkanlar, Rumeli ve Güneydoğu Avrupa kapsamında araştırma faaliyetleri yürüten kurumlar arasında koordinasyon ve iş birliğini arttırmak amacıyla “Uluslararası Balkan Araştırmaları Birliği – International Union of Balkan Studies (IUBS)” kurulmasının önemli olduğu konusunda fikir birliğine varıldı.

Birliğin daimi sekretaryasının İstanbul’da yer alması ve görev dağılımı oy birliği ile kararlaştırıldı.

Görev dağılımı şu şekilde gerçekleşti:

Genel Başkan: Prof. Dr. Halit Eren (İstanbul Rumeli Üniversitesi Rumeli Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı / Müdürü),

Genel Sekreter: Erdem Eren (İstanbul Rumeli Üniversitesi Rumeli Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı).

KURUCULAR KURULU

Birliğin “Kurucular Kurulu” üyelerinin aşağıdaki üyelerden oluşturulması oy birliği ile kararlaştırıldı:

Prof. Dr. Halit Eren (İstanbul Rumeli Üniversitesi Rumeli Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı / Müdürü), Prof. Dr. Tahsin Cemil (Romanya Cluj Babeş Bolyai Üniversitesi Türkoloji Enstitüsü Müdürü), Prof. Dr. Fadıl Hoca (Kuzey Makedonya Uluslararası Vizyon Üniversitesi Rektörü), Prof. Dr. Turan Gökçe (İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Ege ve Balkan Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü), Erdem Eren (İstanbul Rumeli Üniversitesi Rumeli Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı).

Çalıştaya katılan panelistler arasında Trakya Üniversitesi – Balkan Araştırma Enstitüsünden Batı Trakya kökenli akademisylenler Doç. Dr. İbrahim Kelağa Ahmet ile Doç. Dr. Ali Hüseyinoğlu da yer aldı.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu