Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

“Hükümet hastanelerdeki uzman doktorların yetersizliği konusundaki taleplere kayıtsız kalmaktadır”

03/10/2022

İskeçe KİNAL Milletvekili Burhan Baran, İskeçe ilinde sağlık alanında karşılaşılan sorunlara dikkat çekerek, “Hükümet bir kez daha devlet hastanelerindeki uzman doktorların yetersizliği konusundaki taleplere kayıtsız kalmaktadır” ifadelerini kullandı.

Meclis kürsüsünden Sağlık Bakanlığı ile ilgili oturumda söz alan milletvekili Baran, “Hükümet bir kez daha devlet hastanelerindeki uzman doktorların yetersizliği konusundaki taleplere kayıtsız kalmaktadır. Sadece büyük şehirlerdeki hastanelerin değil, Ksanthi (İskeçe) ilinde olduğu gibi, devlet hastanelerinde personel eksikliklerindeki duyarsızlığı, uzman eksiklikleri yaratarak ne yazık ki hastanenin önemli bölümlerini işlem dışı bırakmaktadır. Ksanthi (İskeçe) devlet hastanesinin sorunları her zaman çoktu ve çözülmesi zordu ancak son zamanlarda durum daha da kötüleşti. Yeni ameliyatlar yapılamıyor ve programlı olanlar dahi erteleniyor. Personel sıkıntısı büyük olduğu için bazı bölümler hizmet veremiyor ve böyle devam ederse Ksanthi (İskeçe) hastanesi sağlık merkezine indirgenecektir” diye konuştu.

Baran konuşmasında şunları aktardı:

“Cerrahi bölümünün resmi kadrosunda uzman doktorlar için 9 kadrolu ve 9 stajyer yeri mevcut iken bu bölüm ancak 6 uzman ve 4 stajyer ile hizmet vermektedir.

Geçmişte olduğu gibi (Ksanthi) İskeçe ilinin Acil Kurtarma (EKAΒ) bölümündeki ilk yardım personelinin ve ambulans ekibinin sayıca artırılmasının gerekli olduğunu tekrar vurguluyorum. Bu sebepten dolayı büyük bir bölge Acil Kurtarma (EKAΒ) hizmetinden mahrum kalıyor ve birçok yaşlı, ağır hastalar kendi araçlarıyla, zorluklar içerisinde taşınmak mecburiyetinde bırakılıyor.”

Sigortasız vatandaşların özel doktorlar harici sadece devlet sağlık birimlerinden reçete almaları konusundaki yasa uygulamasını hükümetin başarısızlığının göstergesi olarak tanımlayan Baran, “O halde hükümetin sağlık konusundaki eşitsizlikleri azaltması ve gelecekteki sorunları tespit ederek bunların üstesinden gelebilmesi için iyi planlamalar yapması gerekir. Tabi ki sağlık sorunlarının çözülmesi için iyi planlamaya ve ileri görüşe ihtiyaç vardır fakat hükümetin sürekli ertelemeleri ile ciddi ilerleme kaydedilmesi maalesef ki mümkünatını kaybetmektedir.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu