Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

FUEN 2022 Kongresi Berlin’de gerçekleşti

03/10/2022

Avrupa Milletleri Federal Birliği (FUEN) 66. Yıllık Kongresi, 29 Eylül-2 Ekim 2022 tarihlerinde Federal Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlendi.

Almanya’da resmen tanınan dört ulusal azınlık ve etnik grubun ev sahipliğinde gerçekleştirilen kongreye FUEN Türk Azınlıkları/Toplulukları Çalışma Grubu (TAG) üyelerinden Batı Trakya Türklerini temsilen Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF); Ahıska Türklerini temsilen Milletlerarası Ahıska Türkleri Cemiyeti “VATAN” ve Kırım Tatarlarını temsilen Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM); Kosova Türklerini temsilen Kosova Genç Birlik Derneği katıldı.

Kongrenin ana gündem Rusya-Ukrayna savaşı ve savaşta azınlıklar oldu

Brandenburg Eyaleti’nin Berlin’deki temsilciliğinde gerçekleştirilen açılış oturumunda uluslararası, bölgesel ve ulusal çatışmalarda azınlık topluluklarının durumu Avrupa Parlamentosu milletvekilleri, ulusal siyasetçiler ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katılımıyla tartışıldı.

Federal Almanya Cumhuriyeti milletvekillerinin katılımıyla azınlıklar politikası ele alındığı oturumlarda Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve Ukrayna’da devam eden savaş ile ulusal azınlıkların durumu Ukrayna’daki azınlıkların katılımıyla tartışıldı.

Bu oturumda FUEN TAG üyesi Kırım Tatar Milli Meclisi’ni temsilen Elvin Kadirov konuşmacı olarak yer aldı. Elvin Kadirov, Kırım’ın işgalinden sekiz yıl sonra Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle yaşanan savaşta Kırım Tatarlarının durumunu aktardı. Kadirov, bugün Kırım’da yaşamaya devam eden Kırım Tatarlarının Rusya’nın kısmi seferberlik etmesinin ardından Ukrayna’ya karşı savaşa gönderilme endişesiyle Kırım’ı terketmeye başladıklarını söyledi.

FUEN Ödülü İtalyan politikacı Gianclaudio Bressa’ya verildi

İlk günün akşamında ulusal azınlıkların korunmasına katkı sağlayan isimlere verilen FUEN ödülü bu yıl İtalyan politikacı Gianclaudio Bressa’ya verildi.

Kongrenin ikinci gününde kongreye ev sahipliği yapan Almanya’da resmen tanınan dört azınlık grubunun katılımıyla Almanya’nın azınlıklar politikası ele alındı, öğleden sonra ise Federal Almanya Meclisi’ne ziyaret gerçekleştirilerek siyasilerle görüşmeler gerçekleştirildi.

Kongrede gerçekleştirilen FUEN TAG toplantısında güncel sorunlar ele alındı

FUEN çalışma grupları toplantılarının gerçekleştirildiği kongrenin ikinci gününde FUEN TAG üyeleri bir araya geldi. Batı Trakya Türkleri, Rusya’daki Ahıska Türkleri, Ukrayna’daki Kırım Tatarları ve Kosova Türkleri ile Ukrayna’daki Azerilerin katıldığı FUEN TAG toplantısının ana gündem konusu Rusya-Ukrayna savaşı oldu.

Toplantıda FUEN TAG üyesi Türk azınlıkları ve toplulukları yaşadıkları ülkelerdeki güncel durumu aktardılar.

Delegeler Kurulu’nda gerçekleştirilen seçimlerde üç dönem FUEN Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Batı Trakya Türklerinden Halit Habip Oğlu’nun ardından yine Batı Trakya Türklerinden Nabi İbrahimcik FUEN Başkan Yardımcısı seçildi

1 Ekim Cumartesi günü gerçekleştirilen FUEN Delegeler Kurulu’nda FUEN Başkanı ve FUEN Başkanlık Kurulu seçimleri yapıldı. Seçimler sonucunda delegelerin oyları ile FUEN Başkanı Lorant Vincze yeniden FUEN Başkanı seçildi.

2013-2022 yılları arasında üç dönem FUEN Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu(ABTTF) Başkanı ve mevcut FUEN TAG Sözcüsü Halit Habip Oğlu, üç dönem başkan yardımcısı olarak görev yaptıktan sonra bu yılki delegeler kurulunda aday olmadı. Dokuz kişinin FUEN Başkan Yardımcısı adayı olarak yarıştığı seçimler sonucunda Batı Trakya Türklerinden ABTTF Başkan Yardımcısı Nabi İbrahimcik, FUEN Başkan Yardımcısı seçildi.

Seçimler sonucunda FUEN Başkan Yardımcıları Daniel Alfreider (İtalya Ladin azınlığı), Bahne Bahnsen (Almanya Friz azınlığı) ve Gösta Toft (Danimarka Alman azınlığı) tekrar FUEN Başkan Yardımcısı seçilirken FUEN Başkanlık Kurulu’na Nabi İbrahimcik ile birlikte ilk kez seçilen isimler Olivia Schubert(Macaristan Alman azınlığı) ve Bernard Gaida(Polonya Alman azınlığı) oldu.

Batı Trakya Türkleri, Rodos, İstanköy ve Onikiada Türkleri ile Ahıska Türklerinin sunduğu karar tasarıları kabul edildi

FUEN Delegeler Kurulu’nda Ukrayna’daki savaşa ilişkin görüşünü aktaran ve azınlıkların korunmasında evrensel ve Avrupa çerçeve sözleşmeleri ve taahhütlerinin yerine getirilmesini talep eden FUEN ana karar tasarısı kabul edildi.

Delegeler Kurulu’nda Batı Trakya Türk toplumunu temsil eden ABTTF, BTAYTD ve DEB Partisi’nin Batı Trakya Türk heyeti olarak ortaklaşa sunduğu karar tasarısı oy birliği ile kabul edildi. Tasarıda Batı Trakya Türk toplumunun kendini tanımlama  ve dernek kurma özgürlüğünü Yunanistan’ın ihlal etmeye devam ettiği ifade edilirken Batı Trakya Türk toplumunun eğitim ve din alanında özerk kılınmasına karşın son dönemde kabul edilen yasalar ve uygulamalarla bu özerk yapının devlet eliyle tamamıyla ortadan kaldırılmaya çalışıldığı kaydedildi.

Rodos, İstanköy ve Onikiada Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin (ROİSDER) sunduğu Yunanistan’daki Rodos, İstanköy ve Onikiada Türklerinin vakıflar sorununun ve taleplerinin aktarıldığı karar tasarısı da delegelerin oylarıyla kabul edildi.

FUEN TAG üyelerinden Milletlerarası Ahıska Türkleri Cemiyeti VATAN’ın sunduğu ve delegelerin oylarıyla kabul edilen karar tasarısında Gürcistan’ın artık AB aday ülkesi olduğunun altı çizilerek Ahıska Türklerinin atayurtları Ahıska’ya, Gürcistan’a dönüşü konusundaki yükümlülüklerini yerine getirmediği belirtildi. Tasarıda  AB müzakere sürecinde Gürcistan’ın Ahıska Türklerinin Gürcistan’a dönüşünü garanti altına alarak Kopenhag Kriterleri’ne uyması talep edildi.

FUEN’de altı yeni üye kuruluş

FUEN tüzüğünde yapılan değişikliğin ardından bu yılki FUEN Delegeler Kurulu’nda dört yeni kuruluş olarak Macaristan’daki Romenler, Almanya’daki Frizler, İtalya’daki Slovenler ile Arnavutluk’taki Karadağlılara ait kuruluşlara FUEN’e ortak üye oldular.

Ayrıca destekçi üye kategorisinde Fransa’daki Alsas toplumu ile Yunanistan’daki Makedon azınlık FUEN’e üye oldular.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu