Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Sinan Ahmet, Tarım Bakanı Yeorgantas ile görüştü

27/09/2022

Trakya Tütün Üreticileri Kooperatif Başkanı Sinan Amet, 20 Eylül Salı günü Tarım ve Gıda Bakanı Yorgos Yeorgantas ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmeyle ilişkin kooperatiften yapılan açıklamada, görüşmenin bakan Yeorgontas’ın daveti üzerine yapıldığı belirtildi.

Görüşme sonrası kooperatiften yapılan açıklama şöyle:

Trakya Tütün Üreticileri Kooperatif başkanı sn. Sinan Amet ve As Başkan sn. Halil İbram Muharrem, 20Eylül 2022 tarihinde, Tarım Bakanı sn. Georganta’nın daveti ,üzerine bir  görüşme gerçekleştirdiler.

Sayın Bakana Kooperatif üreticilerimizin yaşadığı sorunlar hakkında bilgiler verildi ve çözüm için sayın Bakanın müdahale etmesi talep edildi. Üyelerimiz adına verimli bir görüşme gerçekleştirilmiştir. Bu görüşme esnasında konuşulan ana konulardan bazıları şunlardır:

1-Görüşmede ele alınan konuların başında bu yıl bölgemizde tütün üreticilemizin tepe hastalığı (TSWV) nedeni ile verimde yaşanacak olan zararın karşılanması yönünde oldu. Zararın var olduğunu belirten (Δ.Α.Ο.Κ) kurumunun hazırladığı yazıyı Bakana ilettik, sayın Bakan bizlere Tütün üreticilerinin zararın karşılanacağının sözünü verdi.

2-Petrolde Özel Tüketim Vergisi üreticilere geri ödenmemesi gündeme getirildi, bazı üreticilerin hala almaları gereken parayı  alamadığını sorunun ne olduğunu sorduk. Bu konuda bakanın belirttiği bazı üreticilerin eksik evrakları olduğu ve eksik evrakların, 30 Ekim 2022 tarihine kadar üreticilerin  tamamlamaları gerektiğini  belirtti.

Eksik evraklar.

-Banka hesap numarası (IBAN) olan sorunlar.

-Sistemde tam zamanlı çiftçi görünmediklerinden dolayı.

-Çiftçi kütüğünde kayıtlı olmadıklarından dolayı.

Tütünde görülen bazı hastalıkların ELGA sigorta tarafından tazmin edilmemesinin Tütün üreticileri için büyük sıkıntı olduğunu kendilerine aktarıldı, bunun üzerine sayın bakan, Tazminata tabi olmayan çeşitli hastalıklar ve virüslerle ilgili ELGA kanununda değişikliğe gidileceğini ve kısa sürede genel kurulda görüşüleceği sözünü verdi.

Konuşulan önemli bir konu ise EFKA’nın (Çiftçi Sağlık Sigortası) biz küçük çiftçiler için ödemelerin çok yüksek olduğunu ve bir çok üreticinin bu sigortayı ödeyemediği aktarıldı. EFKA’nın (Çiftçi Sağlık Sigortası) 10 dönüm tarla işleyen çiftçi ile 100 dönüm tarla işleyen çiftçinin aynı miktarda ödemesinin adil olmadığını, küçük çiftçileri de gözönünde bulundurarak yeni bir düzenleme yapılması gerektiği aktarıldı. Sayın bakan bunu ilgi ile dinledi ve konu ile ilgileneceğine söz verdi.

Görüşme sonunda sayın bakan, aktarılan sorunların ciddi sorunlar olduğu konusunda bizimle aynı fikirde olduğunu, isteklerimizin haklı ve makul talepler olduğunu ve bu sorunların çözülmesi için irade ve sıkı bir çalışma gerektiğini söyledi.

Sayın üreticilerimize saygı ile duyurulur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu