Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

14. Batı Trakyalılar Panayırı Bursa’da gerçekleştirildi

22/09/2022

Batı Trakyalılar Panayırı ve 14. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası 18 Eylül Pazar günü Bursa Gündoğdu Mesire Alanında binlerce Batı Trakyalıların katılımı ile düzenlendi.

Pandemi sebebi ile zorunlu olarak ara verilen etkinlik, Panayır Ağası Ahmet Mehmet Yuvacı’nın Er Meydanı’na gelişi ile başladı.

BTTDD Bursa Şubesi Kadın Kolları standını ziyaret ederek panayır alanını selamlayan ağa Ahmet Mehmet Yuvacı, daha sonra BTTDD Bursa Şubesi Kadın Kolları Başkanı Dr. Fatma Aziz ve Kadın Kolları üyeleri tarafından hazırlanan Batı Trakya’ya özgü ikramlar için kadın kolları üyelerine teşekkürlerini iletti.

PROTOKOL ÜST DÜZEYDE KATILIM SAĞLADI

BTTDD Bursa Şubesi Başkanı Dr. Ali Eminalatif ile Ağa Ahmet Mehmet Yuvacı’nın ev sahipliğinde gerçekleşen 20. Batı Trakyalılar Panayırı Ve 14. Balkan Yağlı Güreş Şampiyona’sına Son Başbakan Yardımcısı TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Akparti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, Büyük Birlik Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Alfatlı, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ş. Fethi Yıldız, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) adına Fatih Hafız Mehmet, Bursa Akparti Başkan yardımcısı Şakir Emin, BTSO Başkan yardımcısı İsmail Kuş, Batısiad Başkanı Ahmet Er, Bursa Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer ve Gürsu Belediye Başkan ve yardımcıları ile Balgöç Başkanı Prof. Dr. Emin Balkan ile birlikte çok sayıda sivil toplum kuruluş başkan ve yönetim kurulu üyesi ile birlikte Bursa’nın bazı mahalle muhtarları iştirak etti.

BU DAVAYA SAHİP ÇIKMAK HEPİMİZİN BOYNUNUN BORCUDUR

BTTDD Bursa Şube Başkanı Dr. Ali Eminlatif yaptığı konuşmada “Değerli misafirlerimiz, Batı Trakya bizim memleketimiz. Memleketimiz olmaktan öte canımız, hiç bitmeyen ve haklarımız verilmeden de bitmeyecek olan kavgamız. Batı Trakya denince akla sadece Meriç ile Karasu arasındaki bölge gelmemelidir. Aksine Batı Trakya demek Batı Trakyalı Türklerin dünyada yaşadığı her bir nokta demektir. Bizler ister Batı Trakya’mızda ister Türkiye’de, ister Avrupa’da, isterse Avustralya’da yaşayalım. Bizlerin asıl derdi vatanımızdır, bizlerin asıl derdi vatanımızdaki haklarımızın korunmasıdır. Bu hakların korunması için bugüne kadar abilerimiz, babalarımız ve büyüklerimiz çok emekler verdi, çok zulümler gördüler. Bu uğurda hayatlarını feda edenler oldu. Ne mutlu bizlere ki böyle bir azınlığın, böyle bir toplumun şerefli üyeleriyiz. Anavatandaki sevindirici gelişmelere rağmen memleketimizde bırakın sevinmeyi adeta eski günleri arar hale geldik. Bizler Batı Trakya’daki sorunlarımızın çözümünü beklerken bu sorunların adeta her gün katlanarak büyüdüğünü görmekteyiz. Yıllardır uygulanan sindirme ve red politikaları başta kim olursa olsun değişmemekte ve adeta toplumumuz dünyanın en baskı altında tutulan toplumlarından biri haline dönüştürülmek istenmektedir. Göç sorunumuz, eğitim sorunumuz, müftülük ve vakıflar sorunlarımız çözülmek istenmemekte, anadilde eğitim hakkımız kısıtlanmakta, okullarımız kapatılmakta ve vakıf arazilerimiz gasp edilmeye çalışılmaktadır. Bizler öncekilerin yaptığı gibi her platformda demokratik yollardan haklarımızı savunmaya ve aramaya devam edeceğiz. Bizlerin mücadelesi birey olarak değil toplum olarak süregidecek. Çünkü bizler Batı Trakya Türküyüz, dedelerimizden aldığımız mücadele bilincini, bizler taşıdığımız gibi yeni nesillere aktarmak için elimizden geleni yapmalıyız. Yeni nesillerimizi bu çerçevede daha da bilinçlendirmeli gençlerimiz arasındaki kopukluğu ortadan kaldırmalıyız. Batı Trakya’mızı emanet etmekten çekinmeyeceğiz gençleri yetiştirmek bizim elimizde. Dedelerimizden aldığımız Batı Trakya Türklüğü mirasını, gençlerimize aynı bilinç ile bırakmak hepimizin boynunun borcudur. Unutmayalım, bu dava, yaşlısı, genci, kadını, erkeği, çocuğu herkesin omuzlarındadır. Bu davayı yaşatmak hepimizin boynunun borcudur.” dedi.

“KİMSEYE PABUÇ BIRAKMAYIZ”

Panayır açılışında hemşerilerine hitap etmekten son derece memnun olduğunu belirten Hakan Çavuşoğlu, “Bugün Balkan insanının her derdi ile dertlenen bir Türkiye var, bizler Türkiye’de olduğu kadar soydaşlarımızın yaşadığı her bölgede onların dertleri ile dertlenen bir iktidarız. Bakınız bugün akrabalarımızın yaşadığı Batı Trakya üzerinde dahi  oyunlar oynanmaya çalışılıyor. Biz buna izin vermeyiz. Son dönemde Yunanistan ile  yaşanan gerilimin sebebi biz değiliz. Bu gerilimin sebebi Lozan ve Atina anlaşmalarına aykırı olarak halen daha seçtiğimiz müftümüzü tanımayan, okullarımızı kapatan, insanlarımızı asimile etmeye çalışan Yunan politikalarıdır. Bizler bu ucuz politikalara geçit vermeyiz, bizler Türkiye Cumhuriyeti olarak oradaki tüm hemşerilerimizim, tüm soydaşlarımızın  haklarını savunmaya sonuna kadar devam edeceğiz.” dedi.

“BİZ HEP ORADA OLACAĞIZ”

Gelenek ve göreneklerin yaşatıldığı güzel bir etkinliğin 20’inci kez yapılmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Birlik ve beraberliğimize vesile olan bu güzel etkinliğin düzenlenmesinde bugüne kadar katkısı olan herkese teşekkür ediyorum. Biz bugüne kadar nasıl ki Balkan coğrafyasında var oldu isek, bugünden sonra da var olmaya devam edeceğiz. Memleketimizi yalnız ve bir çare kaderine terk etmeyeceğiz.” dedi.

“BATI TRAKYA BİZİM KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR”

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici’nin Bursa’da yaşayan Batı Trakyalılara özel selamlarını ileterek konuşmasına başlayan BBP Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Alfatlı, “Şehit Reisimiz Muhsin Yazıcıoğlu başta olmak üzere Genel Başkanımız Mustafa Destici ve tüm BBP kadroları açısından Batı Trakya Türkleri bizim kırmızı çizgimizdir. Bizler bugüne kadar olduğu gibi bu günden sonrada haklı davanızda yanınızda olmaya devam edeceğiz. Bu vesile ile Başkanımız, değerli kardeşim Ali Eminlatif nezdinde tüm Batı Trakya Türklüğünü bir kez daha selamlıyorum.” dedi.

VİLDAN SERDAR OKUYUCULARI İLE BULUŞTU

Kadın kollarının panayıra özgü faaliyetleri kapsamında Batı Trakyalı yazar Vildan Serdar ile okuyucuları bir araya gelerek hasret giderdi. Okuyucuları ile yüzyüze olmaktan dolayı mutlu olduğunu açıklayan Serdar, gerçekleşen organizasyon sebebi ile BTTDD Bursa Şubesine Yönetin Kurulu Üyelerine teşekkürlerini iletti.

PEHLİVANLARIN KEMER MÜCADELESİ

Türkiye’nin farklı bölgeleri ile Balkan ülkelerinden gelen ve çeşitli boylarda güreşen pehlivanların mücadelesi nefes kesti. Yapılan Güreşler sonunda Başpehlivanlığı Ali Rıza Kaya elde ederken Başpehlivanlık güreşleri İkincisi Yalçın Öncül ve Başpehlivanlık üçüncüleri Ali Güngör Ekin ve Mecit Yıldırım oldu.

Başaltı Güreşlerinde ise birinci Mert Caloğlu olur iken ikinciliği Okan Yavaş üçüncülüğü ise Bayram Doğan ve Adem Ustaoğlu elde etti.

Gerçekleşen güreşler neticesinde Büyük Orta Boy şampiyonu İsmail Can, Küçük orta Boy şampiyonu Berk Avcı, Deste Küçük Boy  şampiyonu Onur Keskin, Tozkoparan şampiyonu İsa Çetin, Teşvik 1. Boy şampiyonu Yunus Emre Bedirsoy ve Minik 1 şampiyonu ise Yahya Dehman oldular.

YENİ AĞA MEHMET GÜLERYÜZ

Başpehlivanlık güreşleri öncesi gerçekleştirilen 21. Batı Trakyalılar Panayırı ve 15. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası ağalık açık arttırması gerçekleştirildi. Kıyasıya gerçekleşen bir arttırma neticesinde 21. Batı Trakyalılar Panayırı ve 15. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası ağası aslen Gümülcine Basırlıköylü olan Güleryüz Aksesuar Sahibi Mehmet Güleryüz oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu