Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Güneş enerjili su ısıtıcıları için yeni destek programı geliyor

20/09/2022

Çevre ve Enerji Bakanı Kostas Skrekas, önümüzdeki dönemde güneş enerjili su ısıtıcıları için büyük bir sübvansiyon programının yürürlüğe gireceğini duyurdu.

Bir programa açıklamalarda bulunan bakan Skrekas, konuyla ilgili olarak daha ayrıntılı bilgi vermezken, ESPA programları tarafından 625 milyon euroluk bir bütçenin var olduğunu ve bir çok farklı alanlarda halkın hizmetinde kullanılacağını kaydetti. Söz konusu programlarda finansman yardımlarının kullanımı, Nisan 2023’te başlayacak ve Mayıs 2025’te bitecek.

Bu kapsamda bina yada apartmanın ısı yalıtımı, çerçevelerin değiştirilmesi, ısıtma ve soğutma sisteminin yenilenmesi finansmanı sağlanacak. Güneş enerjili su ısıtıcıları gibi yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanan su sistemleri de bu programlar dahiline olacak.

İSTEĞE BAĞLI HER EVE GÜNEŞ SİSTEMİ GELİYOR

Bakan röportajı sırasında hanelere, çiftçilere ve profesyonellere yönelik 250.000 güneş enerjisi panelinin yıl sonuna kadar kurulmasına yönelik programlardan bahsetti. 250.000 panelden 150.000’i evlerin çatılarına yerleştirilecek, 75.000’i çiftçileri ve 75.000’i profesyonelleri ilgilendirecek.

Skrekas, Yunanistan olarak enerji krizine karşı tüm gerekenleri yaptıklarını büyük bir riskle karşı karşıya olmadıklarını ifade ederek, elektrik faturalarının artışların %90 ila %94’ünü karşılamaya devam edeceğini ve hanelerin gelirlerine ve ana konut olup olmadığına bakılmaksızın destekleneceğine dair güvence verdi.

Son olarak bakan, yeni düzenleme kapsamında hanelerin büyük bir yüzdesinin birinci ölçekte, daha yüksek tüketime sahip olanların ikinci ve üçüncü sırada yer aldığı üç ölçek olacağını açıkladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu