Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

ABTTF Başkanlık Kurulu yaz dönemi sonrasında Witten’deki merkezde bir araya geldi

19/09/2022

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) 21. Dönem Başkanlık Kurulu, 17 Eylül 2022 Cumartesi günü 4. olağan toplantısını gerçekleştirdi.

ABTTF’nin Almanya’nın Witten şehrindeki genel merkezinde yapılan toplantıda Başkanlık Kurulu, 30 Nisan 2022 tarihindeki son toplantıdan bugüne Batı Trakya ile Yunanistan genelinde yaşanan güncel gelişmeleri değerlendirdi. Bu kapsamda Başkanlık Kurulu Yunanistan’da patlak veren telekulak skandalı ile Batı Trakya Türk toplumuna mensup milletvekillerini ima ederek ulusal güvenlik gerekçesiyle dinlenebileceği yönünde Meclis İkinci Başkan Yardımcısı’nın skandal nitelikteki açıklamasını değerlendirdiler, Batı Trakya Türk toplumunun ülke içindeki düşman unsuru olarak gösterilmesindeki potansiyel riske dikkat çektiler. SYRIZA İskeçe Milletvekili Hüseyin Zeybek’in TV canlı yayınında ölümle tehdit edilmesini değerlendiren Başkanlık Kurulu, siyaset ve medyada Batı Trakya Türk toplumuna yönelik düşmanca tavrın genel kamuoyuna yansımasında endişe ettiklerini kaydettiler.

Müftülüklerin modernleştirilmesi adı altında din alanında özerk olan Batı Trakya Türk toplumunun dini özerkliğine ağır bir darbe niteliğinde olan yeni yasayı değerlendiren Başkanlık Kurulu üyeleri, Batı Trakya’da yaşanan güncel gelişmeler karşında ulusal ve  uluslararası düzeyde yapılacak çalışmaları ele aldılar. ABTTF’nin son dönemdeki çalışma ve faaliyetleri değerlendirilen Başkanlık Kurulu,   sonbahar döneminde gerçekleştirilmesi öngörülen uluslararası girişimleri görüştü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu