Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Öğretmen Sadık Salih vefat etti

17/09/2022

Uzun yıllar Batı Trakya Türk Azınlığının eğitim alanında görev yapmış olan eski Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği (BTTÖB) Başkanı Sadık Salih hayatını kaybetti.

Merhum Sadık Salih’in vefatıyla ilgili olarak BTTÖB bir taziye mesajı yayımladı.

BTTÖB’nin taziye mesajı şöyle:

“Öğretmenimiz ve eski Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Sadık Salih 1943 yılında Gümülcine ilinin Bayatlı köyünde dünyaya geldi. İlkokulu Gümülcine 1. Türk İlkokulu’nda (İDADİYE) bitirdi. 1955 yılında Malatya Akçadağ İlköğretmen Okulu’na gitti. 1960-61 eğitim – öğretim yılı sonunda mezun olarak Gümülcine’ye döndü.

1961-62 ve 1962-63 ders yıllarında İskeçe’nin Karaköy Türk İlkokulu’nda öğretmenlik ve müdürlük görevi yürüttü.

1963-65 yılları arası askerlik vazifesini yerine getirdi. 1964 yılında Yunan Devleti’nin açmış olduğu Yunanca yeterlilik sınavlarına katıldı ve başarılı oldu.

Askerlikten terhis olunca Kargılı Sarıca Türk İlkokulu’na tayin oldu ve 37 yıl öğretmenlik ve müdürlük görevini yerine getirdi.

1997 yılında Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Önlisans bölümünü bitirdi.

Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği yöneticiliği,1982-1986 ve 2004-2006 yılları arasında Kurumumuzun Başkanlığını yapmıştır.

Öğretmenimiz ve eski Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Sadık Salih çağdaş öğretmen kimliğinin yanı sıra idealist, toplumcu ve aydınlanmacı bir yapıya sahipti.

Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği camiası adına öğretmenimiz ve eski Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Sadık Salih’e Allah’tan rahmet, ailesine, sevenlerine, öğretmen camiamıza başsağlığı ve sabırlar diliyoruz.

Mekanı Cennet Olsun!

Not: Cenazesi bugün (17 Eylül 2022 Cumartesi) ikindi namazını müteakip Gümülcine Kahveci mezarlığına defnedilecektir.”

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu