Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Yunanistan’dan skandal mektup: “Türkiye’yi kınayın yoksa Avrupa, savaş riskiyle karşı karşıya kalacak”

08/09/2022

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yunanistan’a yönelik açıklamaları üzerine harekete geçen Atina, savaş tehdidi iddiasıyla Türkiye’yi dünyaya şikayet etti.

ERDOĞAN’IN “R GECE ANSIZIN GELEBİZ” ÇIKIŞI NDEMİN İLK SIRASINDA

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçen hafta sonu katıldığı bir etkinlikte “Ey Yunan, tarihe bak, tarihe dön, çok daha fazla ileri gidersen bunun bedeli ağır olur. Yunanistan’a tek cümlemiz var, İzmir’i unutma. Adaları işgal etmeniz falan bizi bağlamaz. Vakti saati geldiğinde gereğini yaparız. Hani diyoruz ya, bir gece ansızın gelebiliriz” demesi Yunanistan’da gündemin ilk sırasına oturdu.

BM, AB VE NATO’YA ART ARDA ŞİKAYET MEKTUPLARI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu sözlerinin ardından Atina, Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Birliği (AB) ve NATO’ya art arda şikayet mektupları gönderdi. Türkiye de buna karşı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun imzasıyla 25 AB ülkesi başkentine, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’e, BM Güvenlik Konseyi Daimi Üyeleri ile NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e, Ege sorunlarının çözümüne ilişkin Türkiye’nin tutumunu ve görüşlerini açıklayan mektuplar gönderdi.

RUSYA’NIN UKRAYNA İŞGALİNİ ÖRNEK GÖSTEREREK ŞİKAYET ETTİ

Bu arada AB endişelerini dile getirirken ABD Dışişleri Bakanlığı da ” Yunanistan’ın adalar üzerindeki egemenliği sorgulanamaz” diyerek Atina’nın iddialarına destek verdi. Aldığı uluslararası destekten mutlu olan Yunanistan, son şikayet mektuplarında skandal ifadelere imza attı. Politico sitesinin haberine göre, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias imzasıyla gönderilen son mektupta, Türkiye’nin Yunanistan’a yönelik saldırgan söylemlerine son verilmemesi halinde Avrupa’nın “yeni bir Ukrayna” riskiyle karşı karşıya kalacağı iddia edildi.

Erdoğan’ın sözlerini “Yunan halkına yönelik kabul edilemez tehdit” olarak niteleyen Yunanistan, uluslararası kurumlardan derhal Türkiye’yi kınamalarını istedi. Mektupta, “Bunu zamanında yapmamak ve durumun ciddiyetini hafife almak, bizi kıtamızda yaşanan benzer bir olayı yeniden yaşama tehlikesiyle karşı karşıya getirir. Bu hiçbirimizin görmek istemeyeceği bir şey” ifadeleriyle Türkiye’nin söylemi Rusya’nın Ukrayna işgaline benzetildi.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu