Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Bakanlık, Horozlu köyündeki Türk mezarlığıyla ilgili soruya cevap verdi

06/09/2022

İskeçe SİRİZA Milletvekili Hüseyin Zeybek, Horozlu köyündeki Türk mezarlığıyla ilgili sorduğu soru önergesine, Eğitim ve Din İşleri Bakanlığının verdiği cevabı kamuoyuyla paylaştı.

Milletvekili Zeybek açıklamasında, “Yetkili Bakanlığın yanıtında, mezar taşlarının korunması için güvenli bir alana taşınması ile ilgili geçici çözüme vurgu yapılırken, asıl sorun olan mülkiyet statüsü konusunda sessiz kalınmaktadır” dedi.

Zeybek konuyla ilgili açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Konu: “Bulustra Belediye’si Horozlu köyünde bulunan Müslüman mezarlığının yok edilmesine ilişkin sorumuza Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı’nın yanıtı”

İskeçe’nin Bulustra Belediyesi’ne bağlı Horozlu yerleşimindeki Müslüman mezarlığının tamamen yok edilmesi konulu 4018/18-03-2022 numaralı sorumuza cevaben, Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı din ayrımı yapmaksızın mezarlıklara yapılan saygısızlığı önemli bir konu olarak algıladı. Bu nedenle, Savcılık makamları, saygısızlık eyleminin soruşturmasını devraldı.

Nitekim 1978 tarihli bir Bakanlık kararı ile terkedilmiş mezarlıkların yeşil alan olarak kullanılması öngörülmüştür. (md. 16 Fıkra 2 Y.A A5/1210/1978) Eğer mezarlıklar 20 yılı aşkın bir süredir kullanılmıyorsa Belediye bu alanı yeşil alan olarak kullanabilir. Ancak mülkiyet durumu farklı olan Müslüman mezarlıklarının Vakıf Heyetlerine ait olmasıyla ilgili bir farklılık söz konusudur.

Belediyenin söz konusu mezarlığı yok etme hamlesi, herşeyden önce mülkiyet statüsüne meydan okuyarak Vakıf Heyetini yok saymaktadır. Eşi benzeri görülmemiş bu saygısızlık eyleminin yanı sıra, belediye makamının karar verme süreci bile prosedüre uygun bir şekilde yapılmamıştır. Belediye meclisinin onayı dahi alınmadan belediye başkanı bu insanlık dışı olaya sebep olmuştur.

Yetkili Bakanlığın yanıtında, mezar taşlarının korunması için güvenli bir alana taşınması ile ilgili geçici çözüme vurgu yapılırken, asıl sorun olan mülkiyet statüsü konusunda sessiz kalınmaktadır.

Dolayısıyla bu tarz olaylara tekrar tanık olmamak  için bu soruna daimi çözüm bulunması gerekmektedir. Aynı zamanda, yetkili makamlarının davayı hızla aydınlatacağını ve sorumluların derhal yargı önüne çıkarılacağını umuyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu