Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

İngiltere’nin yeni başbakanı Liz Truss oldu

05/09/2022

Eski İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın istifasıyla sonuçlanan siyasî krizin ardından İngiltere nüfusunun yüzde birinden azını oluşturan Muhafazakar Parti üyeleri bugün Dışişleri Bakanı Liz Truss’ı başbakan seçti.

Liz Truss, yarın İngiltere’nin yeni başbakanı olarak görevine başlayacak.

Boris Johnson’ın istifasını açıklamasının ardından Muhafazakar Parti liderliği ve başbakanlık için yarışan sekiz aday arasından son tura Eski Maliye Bakanı Rishi Sunak ve Dışişleri Bakanı Liz Truss kalmıştı.

Adaylar kimlerdi?

Başbakan Johnson’a güvenlerini kaybettikleri gerekçesiyle istifa eden ve başlattıkları istifa dalgası üzerine Johnson’ın da istifasını getiren iki bakandan biri olan Sağlık Bakanı Sajid Javid’in yarıştan çekilmesi üzerine sekiz aday parti liderliği için yarışmıştı. Adaylar arasında Dışişleri Bakanı Liz Truss, Rishi Sunak, Maliye Bakanı Nadhim Zahawi, Eski Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, Başsavcı Suela Braverman, Kemi Badenoch, Tom Tugendhat, Penny Mordaunt vardı.

İstifasının ardından ilk kez gazetecilerin sorularını yanıtlayan Johnson, liderlik yarışında hiçbir adayı desteklemeyeceğini açıklamış ve “Hiçbir adaya destek olarak zarar vermek istemiyorum” demişti.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu