Teknoloji

Refik Anadol’un “Makine Hatıraları: Uzay” sergisi TEKNOFEST’te

26/08/2022

[ad_1]

class=”medyanet-inline-adv”>

Serginin sponsoru e-ticaret platformu Trendyol’un Grup Başkanı Çağlayan Çetin Türkiye’nin ilk havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST’te yer almaktan mutluluk duyduklarını belirterek, “TEKNOFEST’in ülkemizin millî teknoloji geliştirme sürecinde çok önemli bir rolü var. Mühendis sayımızı daha da artırarak beyin göçünün önüne geçmeyi ve Türk mühendislerce geliştirilen yerli ve milli teknolojiyi uluslararası arenaya taşımayı hedefliyoruz” dedi. 

TEKNOFEST’te ziyaretçilerle buluşacak olan “Makine Hatıraları: Uzay” sergisi, evrenin derinliklerini keşfetmeyi amaçlayan bilimsel girişimler ve yapay zeka kullanılarak yapılan görsel spekülasyonlar aracılığıyla, bilgi kümelerinin açık uçlu estetik olanaklara dönüştüğü alternatif bir veri evreni yaratıyor. 

class=”medyanet-inline-adv”>

İki bölümden oluşan serginin ilk bölümü olan “Hatıralar”, Refik Anadol’un yapay zekayı kullanarak uzayla ilgili henüz yorumlanmamış görsel verileri topladığı ve onları pigmentlere dönüştürdüğü bir dizi dinamik veri tablosu sunuyor.İkinci bölüm, “Düşler”, üç boyutlu veri heykelleri ve 15 dakikalık, mekanla bütünleşik bir yapay zeka sineması enstalasyonundan oluşuyor. En son 3D baskı teknikleriyle oluşturulan veri heykelleri Hubble, ISS ve Mars teleskoplarının görsel hatıralarından esinlenen sentetik manzaraları temsil ediyor. 

Eser, çeşitli gök cisimlerinin olası şekillerinin spekülasyonunu yapan bir algoritmayı eğitmek üzere gelişmiş uzay teleskopları ve diğer uydular tarafından kaydedilen ve şimdiye kadar en büyük uzay temalı veri kümesi olan iki milyondan fazla görüntüden yararlanıyor.

[ad_2]
Source link

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu