Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

İnsan Hakları İzleme Örgütünden telefon dinleme skandalına tepki!!!

12/08/2022

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Yunanistan’da bir muhalefet partisi liderinin ve iki gazetecinin ülkenin istihbarat teşkilatı tarafından dinlenmesinden endişe duyulduğunu bildirdi.

HRW’den Eva Cosse’nin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “(Gazeteciler) Thanasis Koukakis, Aris Malichoudis ve muhalefetteki PASOK-KINAL partisinin lideri Nikos Androulakis’in doğrulanan dinlenmesi konusunda ciddi şekilde endişeliyiz.” ifadelerini kullandı.

Cosse, Yunanistan’da medya özgürlüğüne ilişkin endişelerin arttığına işaret ederek hükümetin bağımsız kuruluşlara baskısının daha da yaygınlaştığını söyledi.

Yunan makamlarını, dinlemeden sorumlu kişileri soruşturmaya çağıran HRW yetkilisi Coose, gelecekte bu tür olayları önlemek için önlemlerin alınması gerektiğini sözlerine ekledi.

Yunan Helsinki İzleme Hakları grubunun sözcüsü Panayotis Dimitras ise gazetecilerin ve parti liderinin dinlenmesinin hukukun üstünlüğünün olduğu bir ülkede kabul edilemez bir olay olduğunu belirterek “Bir hukuk devletinde genel sekreter değil, o (Başbakan) istifa etmeliydi.” dedi.

Başbakan Kiryakos Miçotakis, 8 Ağustos’ta yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında, Androulakis’in istihbarat teşkilatı tarafından dinlendiğini kabul etmiş ancak dinlemeden haberdar olmadığını kaydetmişti.

Miçotakis’in açıklaması, Ulusal İstihbarat Teşkilatı (EYP) Başkanı Andreas Kontoleon ve başbakanın Genel Sekreteri Grigoris Dimitriadis’in 5 Ağustos’ta istifa etmesinin ardından geldi.

Söz konusu dinleme skandalı, geçen hafta Kontoleon’un bir meclis komitesine gazeteci Koukakis’i dinlediklerini açıklamasıyla patlak vermişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu