Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Gazeteci Ramadan Molla, Türk Azınlığın sorunlarını anlattı

12/08/2022

Kocaeli Bilim Kültür Sanat Derneği’nin düzenlediği Ülkeleri Tanıyor Tanıtıyor programına konuk olan Gazeteci Ramadan Molla, Türk azınlığın sorunlarını anlattı.

Kocaeli Bilim Kültür Sanat Derneği tarafından başlatılan ve 11 Ağustos 2022 Perşembe akşamı 27’cisi gerçekleştirilen “Ülkeleri Tanıyor, Tanıtıyor” programında Moritanya ve Yunanistan tanıtıldı.

Danışmanlığını Dr. Kemal Yavuz Ataman’ın yaptığı ve çevirim içi gerçekleşen programın moderatörlüğünü AKRA FM’in deneyimli sunucusu Yekta Tok yaparken, programın konuşmacıları ise Ali Galip Göktürk, Öğretmen Mehmet Tamer ve Millet Gazetesi Gümülcine Sorumlusu Gazeteci Ramadan Molla idi.

Programın ilk bölümünde Moritanya ülkesi tanıtıldı. Moritanya ile ilgili genel bilgileri Ali Galip Göktürk, dinleyicilere aktarırken, yaşamını Moritanya’da sürdüren Mehmet Tamer, ülkenin güncel durumu hakkında bilgiler verdi.

İkinci bölümde ise Yunanistan tanıtıldı. Yunanistan’la ilgi gelen bilgileri Ali Galip Göktürk paylaşırken, Gazeteci Ramadan Molla ise Yunanistan’da yaşayan Batı Trakya Türk Azınlığını, azınlığın yaşadığı sorunları, ekonomik durumunu ve kısa süre önce azınlığın fikri, görüşü önerisi alından Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı tarafından hazırlanan, Yunan Parlamentosunda genel kurulda görüşülüp kabul edilen ve alelacele yürürlüğe konan müftülüklerin İslam dini, kamu hizmeti, yargı yetkileri, müftünün nasıl seçileceği ve seçim sistemiyle ilgi yeni yasa hakkında dinleyicileri bilgilendirdi.

Yürürlüğe konan yeni yasa ile hem Batı Trakya Türk Azınlığının hiçe sayıldığı hem de Lozan Barış Antlaşması’nın çiğnendiğini belirten Ramadan Molla, bu yasanın asla azınlık toplumu tarafından kabul görmeyeceğini ve tepkilerin her geçen gün arttığını söyledi. Molla, azınlık eğitiminde yaşanan sorunlara, son yıllarda çocuk azlığı bahanesiyle Yunan devleti tarafından kapatılan azınlık ilkokullarına ve bu kapatmalara karşı Türk Azınlığın sivil toplum kuruluşları ve yöneticileriyle birlikte verdiği mücadeleye değindi.

Son yıllarda Türk Azınlık toplumunun ciddi anlamda ekonomik sıkıntılarla karşı karşıya kaldığını söyleyen Molla, “Bundan dolayı da azınlık insanı farklı ülkere giderek Batı Trakya’dan ayrılıyor ve göç azınlık toplumu için çok önemli bir sorun haline geldi ve bu göç artarak devam ediyor.” ifadelerine yer verdi.

Ramadan Molla daha sonra Batı Trakya Türk Azınlığı ile ilgili dinleyicilerin sorduğu soruları yanıtladı.

Perşembe akşamı saat 21.00’da başlayan program 23.30’da sona erdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu