Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

ECDC: “Artık karantinaya girmeye gerek yok”

12/08/2022

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’ne göre, bir vakayla temas eden aşılı kişilerin artık karantinaya girmelerine gerek olmadığını açıkladı.

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’nin (ECDC) yaptığı son açıklamaya göre, Kovid-19 vakalarıyla ilgili olarak yeni açıklamalarda bulundu.

ECDC son açıklamasında, koronavirüs aşısı olanlara yeni talimatlar verdi. Amerikalılar, enfekte bir kişiyle yakın temasa girerlerse artık kendilerini karantinaya almak zorunda olmayacaklar. Ayrıca, virüse maruz kaldığı bilinen kişilerin, reçete edilen tüm aşı dozlarını almış olmaları durumunda kendilerini izole etmeleri artık önerilmemektedir. Bunun yerine halka açık kapalı alanlarda maske kullanımında ısrar ediyorlar ve vatandaşlara beş gün sonra test yaptırmalarını öneriyorlar.

Dr. Greta Massetti açıklamasında, “Kendimizi ve halkımızı COVID-19’un ciddi hastalıklarından korumak için aşılama, güçlendiriciler ve tedaviler gibi daha fazla araçla, bugün bir ulus olarak daha güçlü bir konumdayız. Ayrıca, yüksek kaliteli maskeler kullanmak, testler, havalandırmalar gibi unsurlarla birlikte insanları virüse maruz kalmaktan nasıl koruyacağımız konusunda daha iyi bir anlayışa sahibiz. Bu durum, bizlere pandeminin bitmediğini gösteriyor. Gelinen son durum bizlere, COVID-19’un artık günlük hayatımızı ciddi şekilde bozmadığı anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu