Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

10. GAT Gençlik Festivali yoğun katılımla gerçekleşti

08/08/2022

Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği (BTAYTD) çatısı altında faaliyetlerini yürüten Genç Akademisyenler Topluluğu (GAT), 7 Ağustos Pazar günü Gümülcine şehir merkezinde 10. Geleneksel GAT Gençlik Festivali’ni düzenledi.

Festival GAT Başkanı Anıt Veli’nin selamlama konuşmasıyla başladı. Anıt Veli konuşmasında, “Bu akşam buradaki kalabalık Azınlık gencinin birlikteliğinin tescili niteliğindedir. GAT seçimlerinde göreve talip olduğumuzda İskeçe, Gümülcine, Dedeağaç gençliği değil, bir bütün halinde Batı Trakya gençliği olarak hareket etmemiz gerekli ve bunun için çalışacağız demiştim. Bu konuda olumlu sonuçlar aldığımızda görmek bizleri mutlu ediyor. Organizatörlerinden biri olduğumuz Sadık Ahmet futbol turnuvasına bu yıl İskeçe’den üç ayrı takımın katılmış olması bunun en basit örneği. Azınlık kuruluşlarımızın gençlik kolları ile sürekli irtibat halindeyiz ve azınlık gençleri için neler yapabiliriz konusunu sürekli gündemimizde tutuyoruz. Bu akşam bu kalabalığa baktığımızda Batı Trakya’nın her köşesinden omuz omuza eğlenmek için gelmiş bir topluluk görüyorum ve diyorum ki görevimiz sıfatımız ne olursa olsun amacımız birleştiricilik ve azınlık gençlerinin yarınını hazırlamak olsun. Bu duygu ve düşüncelerle hepinize teşekkür ediyor saygılar sunuyorum” ifadelerine yer verdi.

BTAYTD Başkanı Hüseyin Baltacı tüm katılımcıları selamlayarak başladığı konuşmasında, etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür etti. Müziğin ortak bir kültür olduğunu söyleyen Baltacı, “Yunan ve Türk halklarının ortak paydası müziktir. Bu ortak paydaya da azınlığımızın gençleri hizmet ettikleri için kendilerine çok teşekkür ederim” dedi.

Daha sonra etkinliğe katkıda bulunanlara birer plaket takdim edildi.

Konuşmaların ardından Batı Trakya’nın çeşitli bölgelerinden gençlerin oluşturduğu RESTORE grubu sahne aldı. Grubun seslendirdiği birbirinden güzel şarkılara, zaman zaman gençler de eşlik ederek, katılımcılar doyasıya eğlendiler.

RESTORE grubunun ardından Türkiye’den gelen şarkıcı Fatma Turgut sahneye çıkarak dinleyicilere bir müzik ziyafeti sundu.

Festivale, Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu, İskeçe Milletvekili Burhan Baran, BTAYTD Başkanı Hüseyin Baltacı ve yönetim kurulu üyeleri, Genç Akademisyenler Topluluğu Başkanı Anıt Veli ve yönetim kurulu üyeleri, DMT Eyaleti Başkan Yardımcısı Tarkan Multaza, Eyalet Başkan Danışmanları Ahmet İbram ve Cihan İmamoğlu, DEB Partisi Genel Başkan Yardımcısı Metin Hacıosman, DEB Partisi Gençlik Kolları Başkanı Burak Adil, Gümülcine Türk Gençler Birliği Başkanı Sedat Hasan, Gümülcine Belediye Meclis Üyesi Mesut Mehmet, Yunanistan Uyuşturucuyla Mücadele, Bağımlılığa Karşı Önlem Alma ve Ruh Sağlığı Merkezleri Yönetim Kurulu Üyesi Sibel Mustafaoğlu, Kozlukebir Belediyesi Ana Muhalefet Başkanı Erdem Hüseyin ve çok sayıda soydaş katıldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu