Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Erdem Hüseyin son gelişmeleri değerlendirdi

04/08/2022

Kozlukebir Belediyesi ana muhalefet Birlik Listesi Başkanı Erdem Hüseyin, Azınlık basınına son gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Geçtiğimiz günlerde Kozlukebir belediyesinde gerçekleştirilen toplu sünnet şöleni sonrası yaşanan gıda zehirlenmesiyle ilgili olarak Erdem Hüseyin şunları söyledi:

“TÜM SOYDAŞLARIMIZA GEÇMİŞ OLSUN DİLEKLERİMİ İLETİYORUM”

“Öncelikle hiç kimse bu güzel etkinlikte böyle üzücü bir olayın yaşanmasını tabiki de istemezdi. Ben sizlerin aracılığıyla bir kez daha zehirlenerek hastanelere başvuran ve hastanelere gitmeyerek rahatsızlıklarını evlerinde geçiren tüm soydaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Bu olay daha da vahim sonuçlar doğurabilirdi, neyse ki Allah korudu ve daha kötü hadiseler yaşanmadı çünkü gıda zehirlenmelerinin ne kadar tehlikeli olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. O gece ben bizzat kendim gece saat ikiye kadar Gümülcine Devlet Hastanesindeydim ve soydaşlarımızın ne kadar zor durumda olduklarını gördüm.

Kamuoyu ve azınlığımız belediye yönetiminden detaylı bir açıklama yapmasını beklerdi, ama yaklaşık 8 yıldır yaptıkları gibi yine halka hesap vermekten kaçtılar ve bir özrü bile halka çok gördüler. Dolaysıyla halkımız kamuoyunun bilgilendirilmesini ve belediye yönetimin kapalı tuttuğu belediye meclisini açarak akıllardaki tüm soruları cevaplamasını bekliyor. (Yemeklerin nerede, ne zaman, hangi şartlarda ve hangi malzemeyle hazırlatıldığı gibi)

Bizler bu etkinliğin başarılı olmasını temenni ederdik, ama belediye yönetiminin ciddi bir organizasyon hatası yapmış olması yaklaşık 300 soydaşımızın gıda zehirlenmesine yol açtı. Siz basın mensuplarının da takip ettiği üzere sosyal medyada konuyla ilgili halkımızın çok sert eleştirileri var, aynı şekilde kamuoyunda da çok büyük bir tepki oluşmuş durumda.

Kozlukebir Belediyesinin ana muhalefeti olarak belediye yönetimini derhal bir açıklama yaparak sorumluların kim olduğu hakkında bilgi vermeye ve soydaşlarımızdan özür dilemeye davet ediyoruz. Hiçbir zaman halka hesap vermekten kimsenin kaçmaması gerekmektedir ve başarısızlıkları da üstlenmek bir erdemdir.

“AMACIMIZ BELEDİYE YÖNETİMİNİ VE AZINLIK KURUMLARIMIZI YIPRATMAK DEĞİLDİR”

Bizim bu açıklamalarla amacımız belediye yönetimini ve Azınlık kurumlarımızı yıpratmak değildir nede soydaşlarımızın acısını suistimal ederek buradan bir siyasi rant elde etmektir. Eğer öyle bir niyetimiz olsaydı ilk dakikadan itibaren eleştirilere başlardık. Aynı şekilde bazı basın kuruluşlarının itibarsızlaştırma amaçlı yayınlarına da malzeme sağlamak amacında değiliz. Sizlerde takdir edersiniz ki bırakın Yunanistan’ı dünyanın hangi ülkesinde olursa olsun bir resmi kurumun düzenlediği bir etkinlikte yaklaşık 300 kişi zehirlenirse orada mutlaka eleştiriler olur ve hatalı olanlarda dürüstçe çıkıp özür diler ve halkta özür bekler. Aldığımız oylardan dolayı halkımızın bize vermiş olduğu ana muhalefet görevi iktidarı denetlemeyi gerektiriyor.”

“MÜFTÜLÜK SORUNUN ÇIKARILAN BU YASAYLA ÇÖZÜLECEĞİNE KESİNLİKLE İNANMIYORUM”

Son olarak Erdem Hüseyin mecliste kabul edilen müftülük yasasıyla ilgili olarak, “Öncelikle şunu özellikle belirtmek istiyorum, bu konuyla ilgili olarak Danışma Kurulumuz 2 Ağustos Salı günü bir açıklama yaptı. Söz konusu açıklamada belirtilen hususlara katılıyor ve sonuna kadar destekliyorum. Azınlığımızın yaklaşık 40 yıllık kanayan bir yarası olan Müftülük sorunun çıkarılan bu yasayla çözüleceğine kesinlikle inanmıyorum. Gerçekten Müftülük sorunun çözümünü isteyenler varsa bunun yolu Azınlığımızla diyalogtan ve istişareden geçmektedir. Yönetimin, Müftülüklerle ilgili olarak uluslararası anlaşmaları ve sorunun çözümü için gerekli olan azınlığın iradesini ve beklentilerini dikkate almalı ve bu yönde adım atmalıdır. Son olarak soydaşlarımızın da bu yasaya destek vermeyeceği aşikardır” görüşlerine yer verdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu