Ana SayfaBatı Trakya HaberDünyaHaberler

Dr. Sadık Ahmet vefatının 27. yılında anıldı

25/07/2022

Batı Trakya Türk Azınlığı’nın lideri, Dostluk Eşitlik Barış Partisi’nin kurucusu ve Rodop eski bağımsız milletvekili merhum Dr. Sadık Ahmet 27. ölüm yıl dönümünde anıldı.

Gümülcine Kahveci Mezarlığında Dr. Sadık Ahmet’i anma töreni, Gümülcine Müftülüğüne bağlı din görevlisi İsmail Karagöz’ün sala ve Kur’an-ı Kerim okumasıyla başladı. Daha sonrayı duayı Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif yaptı.

Bu yılki törene Türkiye devletini temsilen Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran katıldı.

Törenin devamında protokol konuşmalarına geçildi.

Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif konuşmasında, Sadık Ahmet’in cenaze namazını kendisinin kıldırdığını hatırlatarak sözlerine şöyle devam etti: “Sadık Ahmet benim dava ve hapishane arkadaşım idi. Hapishaneden çıktıktan sonra da mücadeleye devam ettik. O’na yardımcı ettik, O’nun yolunda yürüyoruz. O’nun imzasıyla müftülük makamını sürdürüyoruz. Sadık Ahmet’e Allah’tan rahmet diliyorum.”

“LOZAN ANTLAŞMASI’NIN HER HÜKMÜNÜN HARFİYEN YERİNE GETİRİLMESİNİN TAKİPÇİSİYİZ”

Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu belgesi olarak nitelendirilen Lozan Antlaşması’nın aynı zamanda Batı Trakya Türklerinin de kaderi olduğunu belirterek, “Lozan Antlaşması’nın her hükmünün harfiyen yerine getirilmesinin takipçisiyiz, bu hükümlerin aşındırılması çabalarının da her zaman karşısındayız, karşısında olmaya devam edeceğiz.” dedi.

Anma törenine, Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Kıran’ın yanı sıra Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, İYİ Parti Genel Başkan Danışmanı İbrahim Alagöz, CHP Bursa Milletvekili Yüksel Özkan da katıldı.

Törende, Kuzey Makedonya ve Bulgaristan’da da siyasiler ve Türk toplumu temsilcileri yer aldı.

Batı Trakya Türk Azınlığı kurum ve kuruluş temsilcilerinin hazır bulunduğu törene katılanlar arasında Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Burak Özügergin ve Gümülcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu da yer aldı.

Törende konuşan Kıran, “Bir kez daha rahmetli Dr. Sadık Ahmet’i hasretle, minnetle yad ediyoruz. Ruhu şad olsun. Mekanı cennet olsun.” dedi.

Kıran, Sadık Ahmet’in hak arama mücadelesinde unutulmaz bir sembol olduğunu ifade ederek, “Her şeyden önce Batı Trakya Türkleri olarak her ne kadar çetrefilli sorunlarla baş başa kalsak da bu sorunları aşma dirayetini ve kudretini her daim göstermek ve bunu her platformda, sahada da masada da sergilemek durumundayız.” diye konuştu.

Bugünün aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu belgesi olarak nitelendirilen edilen Lozan Antlaşmasının 99’uncu yıl dönümü olduğunu anımsatan Kıran şöyle konuştu:

“Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu belgesi olarak nitelendirilen bir Antlaşma aynı zamanda Batı Trakya Türklerinin de kaderi. Bu aslında Türkiye Cumhuriyeti ile Batı Trakya Türklerinin de kader birlikteliğinin bir belgesi, resmi fotoğrafıdır. O yüzden Lozan Antlaşmasının her hükmünün harfiyen yerine getirilmesinin takipçisiyiz, bu hükümlerin aşındırılması çabalarının da her zaman karşısındayız, karşısında olmaya devam edeceğiz.”

Yunanistan’ın Batı Trakya Türk Azınlığı’nın hak ihlallerine ilişkin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) aldığı kararları hatırlatan Kıran, “Bu kararların da bu kararlara konu hususların da Türkiye Cumhuriyeti olarak her zaman takipçisi olacağımıza burada rahmetlinin (Dr. Sadık Ahmet) huzurunda bir kez daha söz veriyoruz.” diye konuştu.

TÜRKİYE CUMHURBAŞKANININ MESAJI

Kıran, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın anma töreni için gönderdiği mesajı da okudu.

Dr. Sadık Ahmet’in Batı Trakya Türkleri için yaptığı hizmetlere değinilen mesajda şu ifadeler yer aldı:

“Batı Trakya’daki kardeşlerimiz Sadık Ahmet’le yol arkadaşlarının izinden giderek haklı davalarında gereken mücadele azmini bulmaktadır. Soydaşlarımız hak ve özgürlüklerine kavuşana kadar da bu mücadele devam edecektir. Batı Trakya Türk azınlığının durumunun iyileşmesi, meselelerinin çözüme kavuşması için tüm imkanlarımızı seferber etmeyi sürdürüyoruz.”

DEB PARTİSİ GENEL BAŞKANI ÇİĞDEM ASAFOĞLU

“Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti Dış işleri Bakan Yardımcısı Sn. Yavuz Selim Kıran, Büyük Birlik Partisi Başkanı Mustafa Destici T.C. Siyasi Partilerinin saygıdeğer temsilcileri, Atina Büyükelçisi sn. Burak Özügergin, T.C Gümülcine Başkonsolosu sn. Murat Ömeroğlu, Batı Trakya Türklerinin unutulmaz lideri Dr. Sadık Ahmet’in kıymetli ailesi, BTTDK Başkanımız ve Gümülcine Seçilmiş Müftümüz sn. İbrahim Şerif, Avrupa Hür  İttifakı (EFA) Genel Başkan Danışmanı Paul Bucher, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Hasan Küçük, Türk Milli Birlik Hareketi Partisi Genel Başkanı Erdoğan Saraç, burada ismini saygı ve minnetle, aramızdaymış gibi, anmak istiyorum, geçen hafta Hakk’ın rahmetine kavuşan İskeçe Seçilmiş Müftümüz sn. Ahmet Mete…

Sayın Belediye Başkanları, Kurum ve Kuruluş Başkan ve yöneticileri, Partimizin çok değerli yönetici ve üyeleri, milletvekili adaylarımız, kurucu üyelerimiz, eski Genel Başkanımız sn. Mustafa Aliçavuş ve çok kıymetli DEB Partisi Gençlik Kolu Üyeleri…

Saygıdeğer misafirlerimiz ve her bir ferdi birbirinden değerli Batı Trakya Türkleri hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Bugün unutulmaz liderimiz, partimizin kurucusu Dr. Sadık Ahmet’in aramızdan ayrılışının 27. Yılı ve kendisini anmak üzere huzurunda toplanmış bulunuyoruz.

27 yıl önce yüreğimize düşen acı hala capcanlı, 27 yıldır her gün kendisini daha çok anlıyor ve özlüyoruz.

Merhum liderimizin kimlik, dil, din ve azınlığımızın maruz kaldığı her tür haksızlık konusunda  vermiş olduğu  mücadelenin yılmaz savunucularıyız. Bu mücadelenin temellerini atıp bize açmış olduğu kutlu yolda kararlı bir şekilde yürümeğe devam edeceğiz.

Batı Trakya Türk’ü onun bu mücadelesini hiçbir zaman unutmadı ve unutmayacak. Onun aziz hatırası daima yüreğimizde olacak. Canını verdiği aracı parti binamızdan çalındı. Bu tür sûni taktikler onun anısına ve Batı Trakya Türk toplumunun geçmişine saygısızlıktan başka bir şey değildir. Bu konuda bizler hala yetkililerin failleri bularak yargı huzuruna çıkarmasını beklemekteyiz.

Kıymetli misafirlerimiz, bizler, Batı Trakya Türklerinin kutlu mücadelesine inanmışız. Liderimizin yolu yolumuzdur. En küçük hakkımızı alana kadar mücadelemizi sürdüreceğimizden emin olabilirsiniz. Batı Trakya Türkleri öz vatanlarında bir kimlik, varlık mücadelesi sürdürmektedirler. Bir insanın kimliği şerefidir, namusudur. Bizler atalarımızın bize emaneti bu topraklarda Türk olarak doğduk ve bu şerefli kimliği gururla taşıyoruz. Hiç kimse bize bir başka kimliği empoze etme çabasında bulunmasın ki bu maya tutmayacaktır.”

TÜRK DÜNYASI YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ BAŞKANI HALİT KANAK

“Öncelikle İstanbul’un fethinden 90 yıl önce fethedilen ecdat yadigarı Ata toprakları Gümülcine’de olmaktan gerçekten çok mutluyum. Ev sahibi olarak bizleri burada misafir eden Işık Sadık Ahmet ve ailesine de çok teşekkür ediyorum.

Dr. Sadık Ahmet’in 1966 yılında Ankara’da başlayan Tıp Fakültesinde okuma hevesi 1977’de Selanik Tıp Fakültesinde noktalandı. O milletine hizmet etmek için çok sevdiği doktorluk mesleğine başladıktan sonra elindeki diplomasına rağmen 34 ay askerlik yaptı. Hem de piyade olarak. Ardından mecburi hizmetini yaptı. Bu arada ihtisasını tamamlayarak operatör doktor oldu. Ve gece gündüz demeden çok sevdiği milletinin hizmetine adadı kendini.

O dinine sadık idi. O milletine sadık idi. O vatanına sadık idi. O ailesine sadık idi. O çocuklarına sadık idi. Bu yönüyle örnek oldu, önder oldu. Onun içindir ki; Onun ismi okullarda yaşatılıyor, onun içindir ki Onun ismi caddelerde yaşatılıyor, onun içindir ki onun ismi parklarda, spor salonlarında yaşatılıyor. Çünkü; yeni yetişen nesil ismini unutmasın, öğrensin, araştırsın, hayatını örnek alsın diye.

Gerçekten Dr.Ahmet Sadık Ahmet örnek bir hayat yaşadı, yaşadığı hayatı kendisinden sonra gelen nesillere aktardı.Benim de ideollerimden birisiydi. O’nun adına düzenlenen Dr. Sadık Ahmet Türk Dünyası ödülleri hemen vefatının sene-i devriyesinde bir yıl sonra İstanbul’da yapıldı.

O dönemdeki Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel tarafından verilmişti. Sayın Alpaslan Türkeş’in ödülünü MHP İstanbul il Başkanı olarak bize almak nasip olmuştu. Işık ablayı da ilk defa orada görmüştüm. O günden sonrada hiç durmadan gayretli çalışmasına şahit oldum. Allah ömrünü bereketli eylesin.

Bu vesileyle bir kez daha şehidimiz Dr. Sadık Ahmet’i rahmetle minnetle anıyorum..

Mekanı cennet olsun..Rabbim Peygamber Efendimize komşu eylesin, bizleride kendisine komşu eylesin inşaallah. Anma Toplantısına katılan bütün gönül dostlarını saygıyla selamlıyorum.”

MİLLİYETÇİ DOKTORLAR DERNEĞİ BAŞKANI YAVUZHAN BAŞ

“İnsanlar vardır kitap yazarak, camiler köprüler inşa ederek eserler bırakır arkasında ve insanlar vardır, mücadelesiyle davası ile ilgili kendisi bir eser olarak tarih sayfasında kocaman bir eser olarak yerini alır.

Ülküsüne sadık, inancına sadık, mesleğine sadık, Türklüğüne sadık, kalan şehit Dr. Sadık Ahmet abimiz de tarih sayfasında bir diriliş ve şeref abidesi olarak yerini almıştır.

İlk milletvekili seçildiğinde mecliste ettiği yemeği sonrasında demokrasinin kelime anlamının yeniden hayat bulduğu şu cümleleri kurmuştu: Yeminimi harfiyen yerine getirerek ülkemin yasalarını ve anayasasının koruyacağım. Toplumumuzda bu yasaların herkes için eşit uygulanmasından başka isteğim yoktur. Dilerim ki diğer milletvekili meslektaşlarım da yeminlerine sadık kalırlar.

Kendisinin yeminine olan sadakatine tüm insanlık şahittir. Ama milletvekili meslektaşlarının sadakati tam 27 yıl önce yola fırlayan o traktörün tekerleklerinin altında kalmıştır.

Bugün burada rahmetli ağabeyimizin meslektaşları olarak beyaz önlüklerimizle buradayız. Kendisinin binlerce hastaya şifa olan el olduğunu, köy köy gezerek Türk çocuklarını sünnet ettiğini, ölümü bekleyen amansız hastalıklarla boğuşan insanlara Allah’ın Şafii sıfatının tezahürü olarak şifa dağıttığını, hekimlik mesleğinin kapsayıcılığı ve kutsallığını asla ikinci plana koymadığını çok iyi biliyoruz.

Biz Türk hekimleri olarak Zeytindalı, Barış pınarı ve Afrin harekatları yapılırken Türk ordusu için telafuz ettiğimiz bir cümleyi burada da telafuz etmek isterim.

Türk askerinin kılıcı biz doktorların eşleri gibidir. Keserse şifa için keser. İşte o şifa için kesen neşterin Batı Trakya’daki adı Genel Cerrahi Uzmanı Şehit Dr. Sadık Ahmet’tir. Biz Türküz Türk esir olmaz, biz Türküz Türk ezansız olmaz.

Kıymetli ağabeymizin bin cihana değişmediği ülküsünün öksüz kalmadığının ve asla kalmayacağını sözünü, kendisinin kabri başında, sizlerin huzurunda vererek meslektaşım Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Sadık Ahmeti yad ediyorum.”

GELECEK PARTİSİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI SELÇUK ÖZDAĞ

“Bugün Dr. Sadık Ahmet’in vefatının 27. yılında O’nu rahmetle anmak için buradayız. Kendisine rahmet diliyorum. 85 milyon Türkiye cumhuriyeti vatandaşının kalbi burada. 350 milyonluk Türklerin kalbi burada, 1,5 milyarlık İslam dünyasının müslümanların kalbi burada. Devletlerin zaman zaman kahramanlar olur. Sanatın, tarihin, edebiyatın, siyasetin kahramanları olur, onlardan bir tanesi de Dr. Sadık Ahmet’tir. Hepiniz biliyorsunuz ki biz Türkler Orta Asyadan seyahat etmeye başladıktan sonra, hiç vatansız hiç devletsiz kalmadık. Her yerde vatanımız her yerde devletimiz oldu. Osmanlı en uzun imparatorluk olmuştur Osmanlı yıkılırken bizim yedi kıtada ve dokuz cephede insanlarımız kaldı. Bir kısmı son liman son kale Türkiye’ye geldiler, bir kısmı ise Batı Trakya’da, Balkanlarda, Kafkaslarda, Kuzey Afrika’da, Orta Asya’da, Orta Doğu’da kaldılar. Bugün Batı Trakya’da Dr. Sadık Ahmet o kahramanlardan bir tanesiydi. Ve o kahraman hep önde gitti. Ben inanıyorum ki; Batı Trakya Türkleri bulundukları coğrafyada bulundukları ülkenin yöneticilerine şöyle sesleniyorlar: Lozan Antlaşması. Müslüman Türk azınlık diyerek Yunanistan ile ilgili bir anlaşmamız var ve onlar buradan sesleniyorlar Yunanistan hükümetine; Bir yunan Yunanistan’da hangi haklara sahip ise Batı Trakya Türklerinin mensupları da  aynı haklara sahip olsun istiyorlar. Yunanistan’a Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına uyun diyoruz. Lozan kararlarına uyun, Türkiye ile Yunanistan karşılıklı olarak birbirlerine çok yakınlar ve bir çatışmanın, bir kutuplaşmanın, bir kamplaşmanın bütün bölgeye zarar verebileceğini düşünmeleri gerekiyor.

Buradan Dr. Sadık Ahmet’e rahmet diliyorum, ailesine sabırlar diliyorum. Batı Trakya Türkleri bilsinler ki; Türkiye Cumhuriyeti devleti büyüdükçe geliştikçe zengin oldukça özgür oldukça ve mutlu insanlar diyarı oldukça, bilin ki dünyanın neresinde bir Türk varsa, neresinde soydaşımız, tarihdaşımız kültürdaşımız varsa onlar da özgür onlarda mutlu olacaklar. Ben buna iman ediyorum. Yaşasın Türkiye cumhuriyeti devleti, yaşasın Batı Trakya Türkleri yaşasın Türk dünyası yaşasın ayyıldızlı bayrak. Yaşasın dostluk, yaşasın eşitlik, yaşasın barış, yaşasın kardeşlik.”

DR. SADIK AHMET’İN EŞİ VE DEB PARTİSİ ONURSAL BAŞKANI IŞIK SADIK AHMET

“Öncelikle tüm Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı ve Türkiye Cumhuriyeti devletinin huzurunda 27 yıldır herkezi hala bir ve birlikte tutabilen rahmetli eşim Dr. Sadık Ahmet’i özlemle anıyor, karşısında saygıyla eğiliyor ve ilk olarak onu selamlamak istiyorum.

Sayın Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcım Yavuz Selim Kıran, sayın Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, sayın milletvekilleri, sayın siyasi parti temsilcileri, sayın büyükelçim, sayın başkonsolosum, sayın sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve Batı Trakyalı soydaşlarım.

Bizleri yine bir 24 Temmuz’da yalnız bırakmadığınız için sizlere teşekkür ederim. Dr. Sadık Ahmet yaşamı boyunca din, dil, ırk, ayrımı yapmaksızın vazifelerini yerine getirmiş, yalnızca azınlık için değil tüm insanlık için ilkelerinden inançlarından asla ödün vermeden mücadele etmiştir.

“Birileri sancılar içinde iken, hiç kimsenin ilgilenmemesine dayanamam, benim mücadelem dostluk, eşitlik ve barış içindir Türklük içindir insanlık içindir” diyerek mücadele veren sadık Ahmet’i anmak bir yana anlamak gerektiğine inanıyorum.

Kendisine ve toplumuna Türk dediği için hapse mahkum edilen Sadık Ahmet’i uğurlarken yüzündeki tebessümü asla unutamam. Bana dönüp “Işık ben davam, soydaşlarım, çocuklarımız ve Türklüğümüz uğruna dört duvar arasına giriyorum. Bilesiniz ki orası benim için saraydır” demişti.

Dr. Sadık Ahmet güneş batıdan da doğsa yer yarıldı ikiye de ayrılsa inandığı bu yoldan ne canı ne de ailesi için asla vazgeçmeyen bir liderdi. Nitekim canından oldu ama görüyoruz ki 27 yıldır inandığı davası ile ve kısa ömrüne sığdırdığı mücadelesi ile hala daha hepimizin saygı, sevgi ve minnetle andığı bir lider olarak birlik ve beraberliğimizi bıraktığı izlerle bir arada tutmaktadır.

Bu vesileyle eşim doktor sadık Ahmet’i sizlerin huzurunda tekrar Özlem rahmet ve minnetle anıyorum onun davası hiç bitmedi ve bitmeyecektir hepiniz Allaha emanet olun.”

PROTOKOL KONUŞMALARI

Gümülcine’deki Kahveci Mezarlığında düzenlen anma töreni, Dostluk Eşitlik Barış Partisi Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu’nun konuşmasıyla başladı.

Protokol konuşmaları çerçevesinde sırasıyla Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, Türk Dünyası Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Halit Kanak, Milliyetçi Doktorlar Derneği Başkanı Yavuzhan Baş, Avrupa Hür İttifakı (EFA) Siyasi Danışmanı Paul Buthcher, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Hasan Küçük, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, İYİ Parti Genel Başkan Danışmanı İbrahim Alagöz, CHP adına Bursa Milletvekili Yüksel Özkan, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici söz aldı.

Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran’ın konuşmasının ardından ise Dr. Sadık Ahmet ailesi adına eşi Işık Sadık Ahmet söz aldı.

BAKAN YARDIMCISI KIRAN, BAŞKONSOLOSLUKTA MÜFTÜYLE GÖRÜŞTÜ

Batı Trakya Türk Azınlığının merhum lideri Dr. Sadık Ahmet’in 27’nci ölüm yıl dönümü vesilesiyle düzenlenen anma törenine katılmak üzere Batı Trakya’ya ziyarette bulunan Kıran, Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosluğunda Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif’le görüştü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu