Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

“Türkiye’ye sonsuza kadar silah satışını engelleyemeyiz”

08/07/2022

Yunan basınına Joe Biden’ın Türkiye’nin ABD’den F-16 satın almasına olumlu yaklaşımına ilişkin konuşan Başbakan Kiryakos Miçotakis, “Her kim Yunanistan’ın ABD’nin Türkiye’ye silah satışını sonsuza dek engelleyebileceğini düşünüyorsa, bence gerçek güçler dengesini tamamen anlamamaktadır.” ifadesini kullandı.

Başbakan Miçotakis, SKAI FM radyosuna konuşarak Yunan iç politikası ve Türkiye-Yunanistan ilişkilerine dair değerlendirmelerde bulundu. Miçotakis, dört yıllık görev süresini tamamlamak istediğini, erken seçim düşünmediğini belirtti.

“TÜRKİYE’NİN ÖNÜNDE İKİ YOL VAR”

İktidara gelişinin ardından, ikili ilişkilerde yaşanan gelişmeleri yorumlayan Miçotakis, Türkiye’nin önünde iki yol olduğunu savundu. Türkiye’ye yönelik olarak konuşan Miçotakis, “Eğer Avrupa’yla yakınlaşmak istiyorsa, sadece tansiyonu düşürmesi yetmez, aynı zamanda Avrupa ülkelerinin egemenlikleri ve egemenlik haklarından şüphe etmeyi de bırakmalı. Eğer diğer yolu seçerse Avrupa perspektifinden daha da uzaklaşmış olacak ve tabii ki bunun AB-Türkiye ilişkilerine sonuçları olacaktır.” diye konuştu.

“2020’DEKİ GERGİNLİĞİN YAŞANMASINI BEKLEMİYORUZ”

Türk-Yunan ilişkilerinde 2020 yılının yaz dönemindekine benzer bir gerginliğin bu yaz yaşanmasını beklemediğini belirten Miçotakis, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile martta gerçekleştirdiği görüşmenin de olumlu bir atmosferde geçtiğini hatırlattı. Miçotakis, “Türkiye, Yunanistan’ın egemenliğinden şüphe etmeye devam ettiği sürece, Türk-Yunan ilişkilerinde herhangi bir iyileşme olması mümkün değil.” dedi.

“TÜRKİYE’YE SONSUZA KADAR SİLAH SATIŞINI ENGELLEYEMEYİZ”

ABD ziyaretine de değinen Miçotakis, ABD Başkanı Joe Biden’ın, Türkiye’nin ABD’den F-16 satın almasına olumlu yaklaşımına ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“Her kim Yunanistan’ın ABD’nin Türkiye’ye silah satışını sonsuza dek engelleyebileceğini düşünüyorsa, bence gerçek güçler dengesini tamamen anlamamaktadır. Bence neyi başardık? Özellikle ABD Kongresine, şu an NATO’nun güneydoğu kanadında istikrarsızlık kaynağı olan NATO üyesi bir ülkeye silah satışının, ABD’nin kendi çıkarları doğrultusunda olmadığını anlatmayı başardık.”

“İZOLE EDİLMİŞ BİR TÜRKİYE ARZULAMIYORUZ”

Miçotakis, bu noktadan sonra ABD’nin silah satışına ilişkin kararlarının son derece karmaşık, uzun vadeli ve bürokratik sürece bağlı olduğunu, Türkiye’nin davranışlarını değiştirmemesi halinde Kongrenin şu an Türkiye’ye silah satışına istekli olmadığını ileri sürdü.

Yunanistan’ın uluslararası arenada izole edilmiş bir Türkiye arzulamadığını belirten Miçotakis, Türkiye ve Yunanistan’ın çok iyi dost olmaması için bir neden olmadığını kaydetti. Miçotakis, Yunanistan’ın Avrupa ile Türkiye arasında bir köprü olabileceğini savunarak, “Ancak bu bize bağlı değil, Türkiye’ye bağlı.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu