Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Mustafçova Belediyesine itfaiye birimi kurulmasını istedi

28/06/2022

İskeçe KİNAL Milletvekili Burhan Baran, Mustafçova Belediyesine itfaiye birimi kurulmasına ilişkin meclise soru önergesi sundu.

Güvenlik ve Sivil Koruma Bakanı Panagiotis Theodorikakos’a hitaben sunduğu soru önergesinde milletvekili Baran, “3684 / 29-1-2021sayılı sorumda Ksanthi(İskeçe) ilinde bulunan Miki(Mustafçova) Belediyesinde bir itfaiye birimi kurulmanın gerekliligini belirtmiş iken tekrar bu konuya değinmek istiyorum. Bölgede zaman zaman meydana gelen yangınlar, doğal kaynakların zarar görmesine, mülklerin,servetlerinve ne yazık ki insan hayatının kaybolmasına dahi sebep olmuştur. Böylelikle bu bölgede yaşayanlarbu tür olaylardan sonraKsanthi(İskeçe)vilayetinin uçsuz bucaksız ormanlık alanlarla kaplı dağlık kolunda bir itfaiye biriminin kurulmasının gerekli olduğunu dile getirip yangınların ölümcül sonuçlarını tekrar yaşamak istemiyorlar” ifadelerine yer verdi.

Konuyla ilgili olarak milletvekili Burhan Baran tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Son zamanlarda vilayetimizi kasıp kavuran”Genesis” kötü hava koşullarından dolayı Doğu Makedonya ve Trakya iline hizmet veren İtfaiye birimine 142 yardım çağrısı gelmiştir.18’i ağaç kesmek, 115’i su pompalamak, 4’ü insan taşımak için ve son olarak 5 çağrıEvros, Rodopi(Rodop), Ksanthi(İskeçe), Drama ve Kavala şehirlerinde tehlike yaratacak nesnelerin güvenli yerlere kaldırılması içindir. Bu nedenlerden dolayı bölgemizdeki İtfaiye biriminin sadece yaz aylarında değil iklimsel değişikliklerin sonucu olan kötü hava koşulları sebebiyle de güçlendirilmesi gereklidir.

Miki (Mustafçova)Belediyesinde İtfaiye birimi oluşturma ihtiyacı başlıca balkan kolunununKsanthi(İskeçe) şehrininden ayıran kilometrelik mesafesindendir.Ancak zorluklu bir yol yapısına sahip olmasından dolayı da Ksanthi(İskeçe) ve Stavrupoli itfaiye araçlarının balkan kolundaki gerekli noktalara kırk beş (45) dakikadan önce varamaması da sebebiyet yaratmaktadır.

Miki(Mustafçova) Belediyesinde İtfaiye Birimi kurulması ve de yanı sıra tüm Ksanthi (İskeçe) İli İtfaiye biriminin güçlendirilmesi, insan hayatını ve de vatandaşların mülkiyetini korumak için gereklidir.

Yukarıdaki bahsı geçenlere dayanarak yetkili bakana soruyorum:

1)Miki (Mustafçova) Belediyesinin büyük bir kısmının ormanlarla kaplı ,erişilmesi güç dağlık bir bölge olduğundan dolayı bu bölgede bir İtfaiye birimi kurmayı  düşünüyor musunuz?

2)İnsan hayatına mal olabilecek trajik olayları ve deçevrenin tahribatını önlemek için gelecekte ne tür önlemler almayı planlıyorsunuz?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu