Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

İlhan Ahmet ve Önder Mümin Danışma Kurulu üyeliğinden ihraç edildi!

12/06/2022

Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu (BTTADK) üyeleri 12 Haziran Pazar akşamı gerçekleştirmiş olduğu toplantıda, Rodop Milletvekili İlhan Ahmet ve Yassıköy Belediye Başkanı Önder Mümin’i Danışma Kurulu üyeliğinden ihraç ettiklerini açıkladı.

Açıklamada, “Milletvekili İlhan Ahmet ve Belediye Başkanı Önder Mümin’in amaçlarıyla kuruluşumuzun hedefleri arasında bir uyumsuzluk olduğuna karar vererek, her ikisini de Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu üyeliğinden ihraç ettiğini tüm azınlık mensuplarına ve kamuoyuna saygıyla duyurulur” denildi.

Konuyla ilgili olarak BTTADK tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle:

“Batı Trakya Türk Azınlığı olarak Yunanistan’a emanet edilişimizin birinci asrını doldurmak üzereyiz. Bugüne kadar hiçbir azınlık milletvekili ve belediye başkanı azınlık kurum ve kuruluşlarını yıpratacak, rencide edecek ve siyasi malzeme yapacak kadar büyük bir gaflete düşmedi. Kısaca azınlığın yüzyıllık duruşunu ve dava çizgisini zedeleyecek tavır ve davranışlar içinde olmadı.

Bir asrın sonunda kendi politik emellerine ulaşmak için azınlığın yapı taşı olan kuruluşlarını ve o kuruluşların yöneticilerini toplum nezdinde alenen küçük düşürecek söylemlerde bulunarak, kendilerinin de üyesi bulundukları Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu ilke ve prensiplerini hiçe sayan, kendilerine yönelik yapılan uyarılarımızı dahi dikkate almayarak, kendi tercihleri doğrultusunda yol yürümek isteyen Rodop Milletvekili İlhan Ahmet ve Yassıköy Belediye Başkanı Önder Mümin ile artık hiçbir noktada yolumuzun kesişmediğini açık bir dil ile ifade ediyoruz.

24 Temmuz 1923’te imzalanan Lozan Barış Antlaşması ile tüm hakları korunarak anavatan Türkiye tarafından Yunanistan’a emanet edilen azınlığımızın garantörü pek tabii olarak Türkiye Cumhuriyeti’dir. Bu sebeple adı ‘’anavatan’’dır. Zaman zaman anavatandan azınlığımıza üst düzey ziyaretler yapılır ve maruz kaldığımız haksızlıklar bu ziyaretçiler tarafından da dile getirilir. Hatta bizlerin yaşadığı mağduriyetleri emanet ettikleri ülkedeki temsilcilikleri vasıtasıyla takip ederler. Azınlık milletvekili ve belediye başkanı sıfatını taşıyan birilerini bu durum nasıl ve neden rahatsız eder?

Bu iki şahsın azınlıkla tüm duygusal bağlarını yitirmiş, kimliğimizin, mevcudiyetimizin ve istikbalimizin onlar için artık bir kıymet ifade etmediğini üzülerek müşahede etmekteyiz. Bu sebeple Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu üyeleri 12 Haziran Pazar akşamı gerçekleştirmiş olduğu toplantıda Milletvekili İlhan Ahmet ve Belediye Başkanı Önder Mümin’in amaçlarıyla kuruluşumuzun hedefleri arasında bir uyumsuzluk olduğuna karar vererek, her ikisini de Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu üyeliğinden ihraç ettiğini tüm azınlık mensuplarına ve kamuoyuna saygıyla duyurur.”

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu