Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Öğretmenlere veda etkinliği düzenlendi

10/06/2022

Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği (BTTÖB), Batı Trakya’da görev sürelerini tamamlayan Türkiyeli dört kontenjan öğretmeni için veda etkinliği düzenledi.

Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği (BTTÖB), Batı Trakya’da görev sürelerini tamamlayan Türkiyeli dört kontenjan öğretmeni için veda etkinliği düzenledi. Etkinlik 9 Haziran Perşembe günü Gümülcine’deki Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği’nde gerçekleştirildi.

Türkiye’den Batı Trakya’ya gelen ve azınlık okullarında görev yapan kontenjan öğretmenlerden Ercan Değirmenci, Seyhan Demiral, Dursun Demir ve Fatih Yer için gerçekleştirilen etkinlikte duygusal anlar yaşandı.

BTTÖB’ndeki etkinliğe Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu, Muavin Konsolos Subutay Koç, İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, öğretmenler ve soydaşlar katıldı.

Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Aydın Ahmet açılış konuşmasında, anlaşmalar çerçevesinde Türkiye’den gelen ve Batı Trakya’daki azınlık okullarında görev yapan kontenjan öğretmenlerinin tarihçesi hakkında bilgi verdi. Önümüzdeki günlerde görev süreleri tamamlanan öğretmenlere hizmetlerinden dolayı teşekkür eden dernek başkanı Ahmet, bundan sonraki yaşamlarında kendilerine sağlık ve başarı diledi.

Etkinlikte konuşan kontenjan öğretmeni Ergin Şen, eğitimin ve okulun önemine vurgu yaptı. Görevleri sona eren dört öğretmen adına ise kontenjan öğretmeni Dursun Demir bir konuşma yaptı. Demir konuşmasında, Batı Trakya’da bulunmaktan ve burada görev yapmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Emekli öğretmen Fikri Mustafa Çavuş ise 39 yıllık görev süresi boyunca gerek kontenjan öğretmenleri gerekse diğer meslektaşları ve öğrencilerle yaşadığı bazı anıları paylaştı. Bir öğretmen için en önemli ve aynı zamanda en stresli dönemin ilk görev günleri olduğunu söyleyen Fikri Mustafa Çavuş şunları anlattı: “Ben şanslıydım. Gümülcine İdadiye Azınlık İlkokulunda görev yapan Burdurlu Ahmet Ezgü hocamız bana deyim yerindeyse mihmandarlık yaptı. Bu nedenle o zor günleri çok kolay geçirdim. Ahmet bey, ünlü sanatçı Sümer Ezgü’nün babasıdır. Sümer bey de İdadiye İlkokulunda öğrenci olmuştur. Hatta ilk müzik derslerini de bu salonda yani Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği’nde almıştır. Hatta yıllar sonra Gümülcine’yi ziyaret ettiğinde onun müziğe başlamasına vesilen olan sınıf arkadaşı Gümülcineli Hasan’ı bulmuş ve evine misafir olmuştur.”

Konuşmaların ardından görev sürelerini tamamlayan öğretmenlere teşekkür plaketi verildi. Öğretmenler, plaketlerini Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu’ndan aldı.

Başkonsolos Ömeroğlu etkinlikte anlatılanların son derece önemli ve ilginç konular olduğunu belirterek, görev sürelerini tamamlanan öğretmenlere teşekkür etti ve bundan sonraki meslek hayatlarında başarılar diledi.

Etkinlik, Batı Trakya Türk Öğretmeler Birliği bahçesindeki sohbet ile sona erdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu