Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

İskeçe Türk Birliği’nden Avrupa Konseyi’ne çalışma ziyareti

04/06/2022

İskeçe Türk Birliği (İTB), Fransa’nın Strazburg kentinde bulunan Avrupa Konseyi’ne çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu ile İTB Hukuk Danışmanlarından avukat İlker Çavuşoğlu, 2 – 3 Haziran 2022 tarihlerinde Fransa’nın Strazburg kentinde temaslarda bulundu. Çalışma ziyareti, 8 – 10 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek olan ve uygulanmayan AİHM kararlarının da gündeme gelmesi beklenen Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi toplantısı öncesinde yapıldı.

İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu ve Avukat İlker Çavuşoğlu, İskeçe Türk Birliği ve diğer Türk azınlık derneklerinin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) kazandıkları ancak Yunanistan tarafından 14 yıldır uygulanmayan kararlarıyla ilgili olarak Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Sekreteryası, AİHM İcra Dairesi ve Avrupa Konseyi Uluslararası Sivil Toplum Kuruluşları Konferansı Başkanlığı ile görüşmelerde bulundu.

Görüşmelerde İskeçe Türk Birliği ve Batı Trakya’daki Türk dernekleri hakkında AİHM kararlarının Yunanistan tarafından 14 yıldır uygulanmamasının neden olduğu mağduriyet bir kez daha anlatıldı “Bekirusta Dava Grubu” olarak bilinen azınlık davalarıyla ilgili icra sürecinin takibinin gündemde tutulmasının önemi vurgulandı. Yapılan temaslarda konuyla ilgili olarak yaşanan son gelişmeler de ele alındı. İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu ve İTB Hukuk Danışmanlarından İlker Çavuşoğlu, “Bekirusta Dava Grubu” olarak adlandırılan Batı Trakya Türk azınlık davalarıyla ilgili AİHM kararlarının tam ve eksiksiz uygulanması talebini bir kez daha dile getirdi. Bu bağlamda “Bekirusta Dava Grubu” kararlarının Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi tarafından takip edilmesinin önemi ve gerekliliği belirtildi. Ayrıca, “Bekirusta Dava Grubu”nda yer alan Rodop İli Türk Kadınları Kültür Derneği ile Meriç ili Azınlık Gençleri Derneği’nin duruşmalarının yapıldığı ve Yunanistan Yargıtay (Arios Pagos) Mahkemesi’ndeki iki davanın da karar aşamasında olduğu hatırlatılarak, iki dava kararının merakla beklendiği vurgulandı. İskeçe Türk Birliği heyeti, Strazburg ziyaretinde Türkiye’nin Avrupa Konseyi Daimi Temsilciliğini de ziyaret ederek, Büyükelçi Kaan Esener ve çalışma arkadaşlarıyla da görüştü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu