Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Hükümetin Ukrayna kararına muhalefetten tepki

02/06/2022

Hükümet tarafından Ukrayna’ya zırhlı araçlar tedarik edeceğinin ve Almanya ile varılan anlaşmanın duyurulması, muhalefetten tepkileri beraberinde getirdi.

Hükümet Sözcüsü Yannis İkonomu, Atina yönetiminin Ukrayna’ya zırhlı araçlar tedarik edeceğini duyurdu. Konu hakkında hükümete yakın medya kuruluşlarına açıklamalarda bulunan yetkili, “Ukrayna’ya desteklemeyi seçen bir ülkenin bir kararından bahsediyoruz. Yunanistan Silahlı Kuvvetleri’nde gerekli olmayan ve silahlı kuvvetler açısından potansiyel olarak atıl durumda olan, modası geçmiş, daha modern silahlarla değiştirilen bir savaş aletini Ukrayna’ya gönderiyoruz. Bu MBP-1 zırhlı personel taşıyıcılar (TOMP) 1992 yılında ülke tarafından teslim alınmıştı. 40-50 yıl önce üretilen bu araçlar aslında atıl durumdaydılar. Ukrayna’nın ihtiyaçlarına uyuyorlar çünkü yedek parçaları var ve (Ukraynalılar) bunları kullanabiliyorlar. Almanlar onların yerine bizlere yeni, modern, 3.-4. nesil araçlar tedarik edecek” ifadelerini kullandı.

‘YENİ ANLAŞMA YUNANİSTAN’A ‘PAHALIYA MAL OLACAK’

Almanya ile varılan yeni anlaşma ve hükümet kanadından gelen mesajlar Atina’da muhalefet partilerinin tepkisini çekti. Syriza’nın Milli Savunma Bürosu’ndan konu hakkında yapılan açıklamada, “Ya savaş bittikten sonra BMR-1 tipi araçlarımızı Ukrayna’ya gönderecekler, böylece aradaki süreçte Almanlar yeni araçları tedarik edecek ve bu işin operasyonel olarak, gösteri için değil, gerçekleştiği belli olacak. Ya da (Yunanistanlı yetkililer) BMR-1’leri Almanlar harekete geçmeden önce teslim etmeyi düşünüyorlar. Böylece hükümetin kendisinin de kabul ettiği gibi Doğu Ege adalarının savunmasını son derece tehlikeli bir zamanda zayıflatmış oluyorlar. İlk durumda mantık yok, ikinci durumdaysa büyük bir suç söz konusu” denildi.

Syriza’nın açıklamasında yeni anlaşmanın Yunanistan’a ‘pahalıya mal olacağı’ görüşüne de yer verildi. Ana muhalefet partisine göre, Yunanistan yeni Alman yapımı zırhlı araçların ihtiyaçları nedeniyle muhataplarına yüklü miktarda ödemelerde bulunmak durumunda kalacak.

PASOK, BİLGİLENDİRME TALEP ETTİ

Yeni gelişme ile ilgili olarak Yunanistan solunun mecliste temsil edilen ikinci büyük partisi konumundaki Pasok Kinal’dan da bir açıklama geldi. Açıklamada “Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un bize bildirdiği gibi, Yunanistan Başbakanı, Yunan zırhlı araçlarının Ukrayna’ya teslim edilmesini kabul etti. Daha sonra bu araçların yerine Alman yapımı araçlar teslim alınacak” denildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu