Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Hatim merasimi için okul bahçesinin kullanımına engel olanlara tepki gösterdi

31/05/2022

Mustafçova Belediye Başkanı Rıdvan Delihüseyin Gökçepınar köyündeki hatim merasimi için okul bahçesinin kullanımına engel olanlara tepki gösterdi.

İskeçe’nin Gökçepınar köyünde geleneksel olarak her yıl düzenlenen hatim merasiminde etkinliğe katılan misafirlere pilav ikramı yapmak için öğrenci velileri tarafından ilkokul bahçesinin kullanımına engel olundu.

İskeçe Birinci Dereceli Okullar İl Eğitim Müdiresi Stilyanidu okul encümen heyetinin okul idaresi aracılığı ile okul bahçesinin hatim merasimi için kullanımı talebine olumsuz yanıt verdi. Bu yanıt üzerine okul müdürü ve müdür yardımcısı da encümen heyetine hatim etkinlikleri çerçevesinde bahçeyi kullanmayacaklarını bildirdi.

Mustafçova Belediye Başkanı Delihüseyin yaptığı açıklamada buna benzer görüş ve davranışların toplum içerisinde sadece ayırımcılığa yol açtığını ifade ederek, her zaman kültürümüze örf ve adetlerimize sahip çıkarak buna benzer hal ve davranışlara karşı geleceğini belirtti. Delihüseyin ayrıca İlköğretim İl Eğitim Müdiresinin ve İlkokul Müdürünün hiçbir ciddi dayanağı olmayan bu kararlarını şiddetle kınadığını belirtti.

Belediye Başkanı Rıdvan Delihüseyin’in konu ile ilgili sosyal medya hesabından yaptığı açıklama şöyle:

“Bayanlar baylar !!!

Her yıl bu zamanlarda bütün köylerimizde olduğu gibi, bugün Gökçepınar köyümüzde de Hatim Merasimi gerçekleşmiştir.

Geçmişe dayanan kültürümüzün bir parçası olmuş geleneksel bir dini tören.

Fakat beni çok rahatsız eden özellikle değinmek istediğim bir durum meydana gelmiştir.

Hatim yapan öğrenci velileri her yıl olduğu gibi ilkokulun Encümen Heyetinden misafirlere pilav ikram etmek üzere okul bahçesinin tahsis edilmesini talep etmişler ki zaten hatim yapan öğrenciler aynı zamanda okulun da öğrencilerdir.

Fakat bu kez önceki yılların aksine bir ilk gerçekleşerek, İlköğretim İl Eğitim Müdiresi ile Okul Müdürü, “HATİM TÖRENLERİNİN KÜLTÜREL AÇIDAN EĞİTİM İLE BİR BAĞININ OLMADIĞINI” öne sürerek okul bahçesinin veliler tarafından kullanılmasına izin vermemişlerdir.

İlköğretim İl Eğitim Müdiresinin ve İlkokul Müdürünün hiçbir ciddi dayanağı olmayan bu kararlarını şiddetle kınıyorum.

Kur’an۔ı Kerim Müslümanların kutsal kitabıdır, her Müslümanın evinde mevcuttur, okunur ve büyük bir saygı ile anılır. Hatim ise kültürümüzün temeli ve en özel anlarındandır. Her aile çocuğunun hatim yapacak gününü büyük bir heyecanla beklemekte ve aylar önce hazırlıklarına başlamaktadır.

Buna benzer görüş ve davranışlar toplum içerisinde sadece ayırımcılığa yol açmaktadır.

Bizler her zaman kültürümüze örf ve adetlerimize sahip çıkarak buna benzer hal ve davranışlara karşı geleceğimizi belirtmek isteriz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu