Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

“Türklerin göç edebilme yeteneği tarih boyunca çok fazladır”

21/05/2022

TOÇEK Tiyatro Topluluğu’nun organizatörlüğünde, “Türk Kültürünün Ortaya Çıkışı” konulu bir konferans düzenlendi.

Konferans, 21 Mayıs Cumartesi günü Gümülcine’deki Chris & Eve Otelinde gerçekleştirildi. Konferansa konuşmacı Türkiye’den Prof. Dr. Ahmet Taşağıl katıldı.

Türklerin göç edebilme yeteneğiyle tarih boyunca ayakta kaldıklarını ifade eden Taşağıl, Türklerin dünyaya hediye ettiği iki önemli olayın olduğunu bunlardan birinin demir işlemeyi öğretmek, diğerinin de atın evcilleştirilmesi olduğunu söyledi.

TOÇEK Tiyatro Topluluğu’nun ev sahipliğinde düzenlenen konferansa, TOÇEK Tiyatro Topluluğu yönetmeni Şükran Raif, Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu, İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, Gümülcine Türk Gençler Birliği Başkanı Sedat Hasan BAKEŞ Başkanı Hüseyin Bostancı, Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Aydın Ahmet, Kozlukebir Belediyesi ana muhalefet başkanı Erdem Hüseyin ve çok sayıda soydaş katıldı.

Konferansın açış konuşmasını TOÇEK Tiyatro Topluluğu yönetmeni Şükran Raif yaptı. Pandemiden dolayı bu tür etkinlikleri gerçekleştiremediklerini hatırlatan Raif, bu gün güzel bir etkinlik gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu tüm katılımcıları selamlayarak başladığı konuşmasında, TOÇEK ve ekibini böyle güzel bir etkinliği gerçekleştirdiklerinden dolayı kendilerini tebrik etti.

“TÜRKLERİN GÖÇ EDEBİLME YETENEĞİ TARİH BOYUNCA ÇOK FAZLADIR”

Daha sonra sözü Prof. Dr. Ahmet Taşağıl aldı. Türk kültürünün ortaya çıkışı ve tarihsel sürecinden bahsederek sözlerine başlayan Taşaağıl, Türklerin göç edebilme yeteneğiyle tarih boyunca ayakta kaldıklarını ifade etti. belirten Bunu da göç edebilme yeteneklerinin oldukça fazla olduğuna dikkat çeken Taşaağıl, göç ettikleri yerlerde de boylar halinde yaşayamayı başardıklarını kaydetti.

“TÜRK KELİMESİ İLK OLARAK ÇİNCE METİNDE GEÇİYOR”

M.S. dönemde ilk Türk kelimesinin 582 yılında Çince metinde geçtiğini belirten Taşağıl, günümüzde de her 100 yılda Orta Asya’dan Doğu Avrupa’ya göç olaylarının yaşandığını ve bu durumun günümüzde de devam ettiğine dikkat çekti. Tarihte bir çok Türk kökenli halkın çeşitli nedenlerden ya Slavlaştığını yada Bulgarlaştığını anlatan Taşaağıl, Göktürk döneminde kadının rolünün önemine değindi. Taşağıl, kadınların bu dönemde çok önemli rol oynadığını o dönemde bugün model alabileceğimiz yapıyı öğrendiklerini belirtti. Bilge Kaan’a göre halkın devletten beklediği üç temel öğenin olduğunu dile getiren Taşağıl, bu öğeleri güven, adalet ve ekonomi olarak sıraladı.

KITLIK OLAYLARI DEVLETLERİN ZAYIFLAMASINA NEDEN OLDU

Tarihte büyük Türk devletlerin yıkılma sebeplerinin başında kıtlık geldiğini söyleyen Taşağıl, bunun da sebebinin o dönemde sert kış koşullarının olması, devletlerin zayıflamasına neden olduğunu ifade etti.

Daha sonra çeşitli görseller Orta Asya’ki Türk kültür tarihini anlatan Taşağıl, 635 yılında boylar şeklinde örgütlenme, Batı Türklüğünü doğurduğunu ifade etti.

TÜRKLER DÜNYAYA İKİ ÖNEMLİ OLAY HEDİYE ETTİ

Türklerin dünyaya hediye ettiği iki önemli olayın olduğunu belirten Taşağıl, bunlardan birinin demir işlemeyi öğretmek, diğerinin de atın evcilleştirilmesi olduğunu söyledi. Türklerin kendilerine uygun gördükleri her yerde şehir kurabildiklerini söyleyen Taşağıl, gittikleri her yerde de Türk kültürünü yaşatabildiklerini belirtti. Buna en iyi örneğin Peçeneklerin olduğunu anlatan Taşağıl, Peçeneklerin çok büyük tarihi olaylara imza attıklarını, Avarların da aynı rolü üstlendiğini kaydetti.

Günümüz Türk dünyası çok karanlık acılarla dolu günlerin olduğunu söyleyen Taşağıl, bu noktada bizlerin varlığımızı korumamız adına kendi tarihimizi çok iyi bilmemiz gerektiğini vurguladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu