Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

DEB Partisi Başkanı Asafoğlu, EFA’nın Genel Kuruluna katıldı

17/05/2022

Dostluk Eşitlik Barış Partisi (DEB) Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu, Avrupa Hür İttifakı’nın (EFA) İspanya’da Las Palmas’ta gerçekleştiği genel kuruluna katıldı.

Genel Kurulun ilk gününde gündemdeki maddeler, genel kurul tutanaklarının kabulü, EFA’ya yeni üyelik taleplerinin oylanması, ‘Avrupa’nın Geleceği Konferansı’ için öneriler, program ve projeler konuları ele alındı.

Genel Kurulun ikinci günü, üye siyasi partiler kendi azınlıklarının önergelerini sunarken, DEB Partisi heyeti de Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın güncel problemlerini içeren önergeyi sundu.

Önergede, Batı Trakya ve çevresi için kurulan ‘Trakya Kalkınma  Komisyonu’nun yetersiz olduğunu ve özellikle azınlığın yaşadığı ekonomik  sıkıntılara hiçbir faydasının dokunmadığına vurgu yapıldı.

Ayrıca azınlığın özerk yapıya sahip din ve eğitim konularında yasal düzenlemelerle zedelenmesinin yanlış olduğuna dikkat çekildi. S

on olarak azınlık üyeleri de dahil olmak üzere tüm Yunan vatandaşlarının kendi kimliklerini tanımlama hakkına sahip olmasına rağmen, azınlığın sadece dini özelliklerine göre tanımlamasının bir hak gaspı olduğunun altı çizildi.

Genel Kurul sırasında Avrupa Parlamentosu Milletvekilleri ile de görüşme gerçekleştiren Genel Başkan Çiğdem Asafoğlu geleceğe dair yapılabilecek plan ve projeler hakkında istişarede bulundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu