Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Satılamayan küçük baş hayvan üreticilerinin sorunları meclis gündeminde!

11/05/2022

Bu yıl çeşitli ekonomik nedenlerden dolayı Doğu Makedonya ve Trakya Eyaletinde satılamayan küçük baş hayvan üreticilerinin sorunları meclis gündemine taşındı.

Aralarınıda Rodop Milletvekili İlhan Ahmet ve İskeçe Milletvekili Burhan Baran’ın da yer aldığı bir grup milletvekili konuyla ilgili olarak meclise soru önergesi sundu.

Kalkınma Bakanı Adonis Georgiadis’e hitaben sunulan soru önergesinde, “Son zamanlardaki enerji fiyatlarının artması hayvan yemlerindeki fiyatların artmasına sebep oluyor iken, hükümetin yetersiz denetlemeleri sonucunda Doğu Makedonya ve Trakya bölgesindeki hayvan besicileri, emeklerinin karşılığını alabilecekleri Paskalya döneminde büyük mali kayıplara uğramışlardır. Yerel hayvan besiciliği ülkenin besin yeterliliğini büyük ölçüde kapsamasına rağmen Doğu Makedonya ve Trakya Eyaleti Hayvancılık Derneklerinin şikayetlerine göre, Paskalya Haftasından kısa bir süre önce, tüccarlar ile yapılan anlaşmalar bozulmuş ve birçok hayvan satılamamıştır” ifadelerine yer verildi.

Konuyla ilgili olarak yapılan açıklama şöyle:

Besiciler, Romanya’dan getirilip çoğu Yunan mezbahalarında kesilen ve menşei açıklanmadan, tüketicilere sunulan binlerce canlı küçük baş hayvanların ithalatı sırasında kontrollere uyulmadığından şikayet ediyorlar. “Kimliği belirsiz” hayvanlar ithal edilerek düşük fiyatlara satıldıkları için yüzlerce yerel besicinin küçük baş hayvanları satılamamıştır. Ayrıca ithal hayvanların da yerli hayvanlar gibi aynı fiyatlara satıldığı için tüketicilere mali açıdan da bir faydası olmamıştır. Maalesef ki bütün bunlar, hayvan ticaretindeki yetersiz kontrollerden kaynaklanmaktadır.

Yukarıdaki bahsi geçen durumun neticesinde Ksanthi (İskeçe), Drama, Rodop ve Taşoz adasındaki hayvan besicileri bir yandan ne olduğunu anlamaya çalışır iken öte yandan da, esasen Romanya’dan ithal edilen hayvanların Yunanlılaştırma konusundaki denetim eksikliğinden kaynaklanan sorunları dile getirmektedirler. Aynı zamanda yerel besiciler satılamayan hayvanlarının, ordu ya da devlet kurumları tarafından satın alınması gibi çözümler bulmaya çalışıyorlar. Nihayetinde Yunanistan genelinde (sadece Kilkis bölgesinde 5.000’i aşan) çok sayıda satılamayan hayvandan bahsetmekteyiz.

Değişim Hareketi partisi olarak, enerji – yakıt fiyatlarındaki hızlı artış nedeniyle, tüketicinin alım gücünün düşmesinin piyasaya olumsuz şekilde yansıyacağı konusundaki endişelerimizi zaten dile getirmiştik. Bu özel koşullar nedeniyle tek çare üst satış taban fiyatı uygulamak iken  ne yazık ki hükümet bir kez daha sessizliğini korumakla yetinmiştir.

Ayrıca medyanın tüketicilere hayvan fiyatlarındaki artışları karşılanamayacak şekilde lanse etmesi, tüketicileri diğer et türlerine veya büyük süpermarketlere yönlendirmiş ve böylelikle tüketici talebinde keskin bir düşüş gerçekleşmiştir. Böylelikle satışların önemli ölçüde azalmasına, sırasıyla tüccarlara verilen siparişlerin azalmasına ve nihayetinde tüccarların hayvan besicileri ile yaptığı anlaşmaların bozulmasına sebep olmuştur. Halen binlerce küçük baş hayvanların kesilmemesi besicilere ve kasaplara, hesaplanamaz mali zararlara sebep olmaktadır.

Yunan besicileri enerji, yağ ve hayvan yemlerindeki aşırı artışlarla karşı karşıya iken, bitmek bilmeyen ekonomik krizin etkileri, pandeminin ve de Ukrayna’daki savaşın neticeleri henüz ortadan kalkmamış iken,

Yetkili bakanlara soruyoruz,

1) Satılamayan küçük baş hayvan besicileri için adil fiyatlar ile hayvanlarının tüketilmesi konusunda herhangi bir planlama mevcut mudur? Aynı zamanda hayvanlarını 15 Nisan – 15 Mayıs 2022 döneminde maliyetin altında satan besicilere mali destek vermeyi düşünüyor musunuz?

2) Hayvan besicilerinin genel olarak karşılaştıkları sorunları dinleyip hayvancılık derneklerinin kalkınma önerilerini dikkate almayı düşünüyor musunuz?

3) Ülke genelindeki kasaplardaki küçük baş hayvan ürünlerinin devlet tarafından denetlendiği gibi, küçük baş hayvan ticaretindeki ithal esnasında da gereken kontroller yapılmış mıdır?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu