Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Ilıca’da Hıdrellez şenliklerinde soydaşlar bir araya geldi

07/05/2022

İskeçe Türk Biriği (İTB) ile Mustafçova Belediyesi tarafından düzenlenen Ilıca köyündeki Hıdrellez Bahar Şenliği, 6 Mayıs Cuma günü büyük bir katılımla gerçekleştirildi.

Ilıca köyündeki Hıdrellez etkinliğine katılanlar İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu ve dernek yöneticileri ile Mustafçova Belediye Başkanı Rıdvan Delihüseyin ve meclis üyeleri tarafından karşılandı. Etkinliğe katılanlar arasında Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif, İskeçe Müftü Yardımcısı Ahmet Hraloğlu, İskeçe SİRİZA Milletvekili Hüseyin Zeybek, İskeçe Belediye Başkan Yardımcısı Süha Bekiroğlu, Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği Başkanı Hüseyin Baltacı, Batı Trakya Azınlık Okulları Encümenler Birliği Başkanı Ahmet Kara, DEB Partisi Başkan Yardımcısı Bahri Belço, Batı Trakya Camileri Din Görevlileri Derneği Başkanı Sadık Sadık ve diğer davetliler yer aldı.

Etkinliğe İskeçe Türk Birliği Halk Oyunları ve Müzik Ekipleri, İskeçe Türk Birliği Gençlik Kolu ve İskeçe Türk Birliği Balkan Gençlik Okulu öğrencileri de katıldı. Hıdrellez Şenliğine üç otobüsle katılan İskeçe Türk Birliği ekipleri burada sundukları gösterilerle Ilıca’da buluşan soydaşlardan tam puan aldı. Müzik öğretmenleri Süleyman Kara ve Merve Kara yönetimindeki İskeçe Türk Birliği merkez, Şahin ve Gökçeler müzik kursu öğrencileri şarkı ve türküler seslendirdi.

Ilıca kaplıcalar alanındaki etkinliğin açılış konuşması İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu tarafından yapıldı. Ozan Ahmetoğlu yaptığı konuşmada İskeçe Türk Birliği olarak 18 yıldır Ilıca köyünde önceleri Ilıca Nahiyesiyle daha sonra ise Mustafçova Belediyesiyle birlikte Hıdrellez etkinliğini düzenlediklerini söyledi. İTB Başkanı Ahmetoğlu, Orta Asya’dan Balkanlara kadar olan geniş coğrafyada yaşayan Türk ve Müslüman topluluklarında Nevruz ile Hıdrellez’in en önemli bahar bayramı olduğunu belirterek, İskeçe bölgesinde de en önemli Hıdrellez kutlamasının yapıldığı yerlerden birinin Ilıca olduğunu vurguladı. Ahmetoğlu, doğal güzellikler açısından ve doğanın nimetlerinin cömertçe sunulduğu imkanlar açısından Ilıca’nın bölgemizin en güzel noktalarından biri olduğunu ifade ederek, 18 yıldır Hıdrellez etkinliklerine destek veren tüm kurumlara ve özellikle de bölgedeki soydaşlara teşekkür etti.

Mustafçova Belediye Başkanı Rıdvan Delihüseyin de Ilıca’daki Hıdrellez şenliğine katılan tüm konuklara teşekkür etti. Kültürel zenginliklerin yaşatılmasının önemine değinen belediye başkanı Delihüseyin, Ilıca köyünün doğal güzelliklerini de anlattı. Kaplıca tesislerinin yenilendiğine dikkat çeken Rıdvan Delihüseyin çalışmaların kısa sürede tamamlanacağını ifade etti.

Etkinlikte konuşan Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu, Ilıca’daki Hıdrellez Bahar Bayramı Etkinliğine ilk kez katıldığını belirterek, organizasyondan dolayı İskeçe Türk Birliği ve Mustafçova Belediyesi ile gösteri sunan gençlerle çocukları ve eğitimcilerini tebrik etti. Başkonsolos Ömeroğlu ilk görev yeri olan Orta Asya cumhuriyetlerinden Kırgızistan’da benzer kutlamaların yapıldığını kaydederek, “Buradan 5 bin kilometre uzakta gördüğüm etkinliklerinin benzerlerini burada görmek bu anlamda kültürel zenginliğimizin bir örneğidir.” diye konuştu.

Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif de konuşmasında Hıdrellez’in yüzyıllardır bölgede halk tarafından kutlanan bir etkinlik olduğunu belirterek, Ilıca’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

İskeçe Müftü Yardımcısı Ahmet Hraloğlu da konuşmasına İskeçe Müftüsü Ahmet Mete’nin selamlarını ileterek başladığı konuşmasında etkinliği düzenleyen kurumları tebrik etti. İskeçe Müftülüğü’nün dini sahada ve İskeçe Türk Birliği’nin de milli sahada yaptığı faaliyetlerle kültürümüzü ayakta tutmaya çalışan iki kurum olduğunu hatırlatan müftü yardımcısı Hraloğlu kendi köyü olan Ilıca’da her yıl Hıdrellez şenliğinin düzenlenmesinin de kendisi için ayrı bir gurur ve mutluluk kaynağı olduğunu söyledi.

İskeçe Milletvekili Hüseyin Zeybek de kültürel zenginliklerin korunması ve yaşatılmasının önemine vurgu yaptı. Zeybek, “Etkinliğin düzenlenmesinde İskeçe Türk Birliği’ni ve Mustafçova Belediyesini tebrik ediyorum. Ayrıca öğretmenlerimizi ve çocuklarımızı da bu güzelliklere sahip çıktıkları için kutluyorum.” diye konuştu.

Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği Başkanı Hüseyin Baltacı da halkın Hıdrellez Bahar Bayramını tebrik ederek, doğanın canlanmasıyla insanlarında pandemi sonrası canlandığını, Ilıca’daki Hıdrellez şenliğinin de buna vesile olduğunu ifade etti.

Etkinlik, İTB ekiplerinin gösterilerinden sonra Süleyman Kara ve öğrencilerinin seslendirdiği şarkılarla devam etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu