Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Milletvekili Zeybek Eğitim ve Din İşleri Bakanlığına soru önergesi sundu

06/05/2022

İskeçe SİRİZA Milletvekili Hüseyin Zeybek Eğitim ve Din İşleri Bakanlığına yönelik devlet okullarında görev yapan azınlık eğitimcilerinin dini tatillerde izin kullanmalarıyla ilgili soru önergesi sundu.

Milletvekili Zeybek soru önergesinde şu ifadelere yer verdi:

“Trakya’daki kültürel zenginlik, azınlık öğretmenlerinin eğitim verdiği devlet ve azınlık okullarının işleyişine de yansımaktadır.

Farklı dini bayramların mevcudiyeti, kutlamaların gerçekleşebilmesi ve azınlık eğitimcilerinin idari izin kullanabilmeleri yönünde yasal uygulama gerektirmektedir. Azınlık okullarında görev yapan eğitimcilerin dini ve resmi bayramlarda kullandıkları idari izin tatilleri sorunsuz bir şekilde uygulanmaktadır, asıl sorun devlet okullarında görev yapan azınlık eğitimcilerini ilgilendirmektedir.

Yönetmelik, Trakya’da azınlık okullarında görev yapan eğitimcilere dini bayramlarını kutlama hakkına saygı göstererek idari izin vermektedir. Ancak, bölgemiz devlet okullarında ve ülkenin geri kalanında bu yönetmelik uygulanmamaktadır.

Bu konu, devlet okullarında görev yapan azınlık yedek öğretmenlerini de kapsamaktadır. İskeçe Öğretmenler Derneği’nin ilgili bir duyuruda belirttiği gibi, “Dini bayramlarını kutlamak için izin almak, yedek öğretmenler için maaş kesintisi anlamına gelmektir”.

-Anayasa gereğince, din özgürlüğünün bir sonucu olarak, ibadetin engelsiz bir şekilde yapılması gerektiğinden.

-Trakya devlet okullarında görevli azınlık öğretmenlerinin idari izinli olmaları ülkenin diğer bölgeleri için geçerli olmadığından.

-Dini bayramlarını kutlanmak için izne ayrılan azınlık yedek öğretmenlerine maaş kesintisi uygulandığından.

Sayın Βakan’a sorulur,

  1. Ülke genelinde dini bayram günlerinde azınlık devlet okullarında görevli öğretmenlerin idari izinli sayılmaları için ne gibi girişimlerde bulunmayı düşünüyorsunuz ?
  2. Dini bayramlarını kutlamak için azınlık yedek öğretmenlerine maaş kesintisi olmaksızın idari izin kullanma hakkını tanımayı düşünüyor musunuz?”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu