Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Miçotakis: “Mayıs’ta elektrik – doğalgaz için yeni önlemleri açıklayacağız”

30/04/2022

Başbakan Kiryakos Miçotakis, hükümet olarak enerji ve doğal gazda yaşanan krizlere karşı yeni önlemler almaya devam edeceklerini açıkladı.

Yenilenebilir enerjinin önemine dikkat çeken Miçotakis, ülkemizde bolca bulunan Yenilenebilir Enerji Kaynakları ile ülkenin enerji yeterliliğini ve özerkliğini sağlamaktır” dedi.

Rusya’ya yapılan yaptırımlara da değinen başbakan, “Birlik olarak Rusya’ya uyguladığımız ekonomik yaptırımlar önemli ve şimdiden meyvesini verdi. Bununla birlikte, Avrupa ekonomisi diğer tedarikçilerden gelen Rus doğalgazının tam ve doğrudan yerini alamayacağından, aldığımız önlemlerin Rusya’ya zarar verdiğinden daha fazla bize, AB ülkelerine zarar vermemesine çok dikkat etmeliyiz” diye konuştu.

PAKETİ MAYIS’TA AÇIKLAYACAĞIM

“Avrupa’da Rus gazından bir an önce kurtulmamız gerektiği açık. Ancak bunun bir gecede olmayacağı da açık” diyen Miçotakis, Bu nedenle ülke olarak hem kısa vadeli bir enerji verimliliği planı hem de Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına dayalı uzun vadeli bir enerjide kendi kendine yeterlilik planı hazırladık. Hükümet, bir sübvansiyon programı aracılığıyla enerji tüketicilerini destekledi ve desteklemeye devam edecek. Bu soruna Avrupa’dan bir yanıt gelmediği takdirde, hükümetin elektrik faturalarındaki artışın mümkün olduğu kadar büyük bir kısmını karşılamak için önemli ek adımlar atmaya hazır olduğunu ve bütçe sınırlarını tükettiğini söylemiştim. Paketi Mayıs’ta açıklayacağım ve Avrupa Konseyi’nde kabul edilmese bile Haziran’da yürürlüğe girecek. Vatandaşlarımızı sosyal olarak adil bir şekilde desteklemek için tüm imkanları kullanıyoruz. Bunu yapmaya sonuna kadar devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu