Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Tütüncülere verilecek 90 euro ile ilgili yeni gelişme…

28/04/2022

İskeçe İli SİRİZA Partisi Milletvekili Hüseyin Zeybek, tütün üreticilerine dönüm başına verilmesi planlanan 90 euroluk maddi desteğin Haziran ayı sonunda verileceğini açıkladı.

Açıklamada milletvekili Zeybek, “Bakanlık, hiçbir yardımdan yararlanamayan tütün üreticilerinin acil ihtiyaçlarını görmezden gelerek 90 euroluk cüzzi miktarın Haziran ayı sonunda verilmesine karar verdi. Pandeminin patlak vermesinden bu yana iki yıllık bir süreç geçmesine rağmen buna savaşın ve enerjikrizinin de olumsuz etkilerieklenince sözkonusu madii destek üreticilerin zarar ve ihtiyaçlarını karşılayamamaktadır” ifadelerine yer verdi.

Milletvekili Hüseyin Zeybek’in yaptığı yazılı açıklama şöyle:

“Tarım Bakanlığı tarafından,pandemi sürecinde zarar gören tütün üreticilerine dönüm başına verilmesi planlanan 90 euroluk maddi desteğin hızlandırılmasına yönelik sunduğumuz soru önergesine(soru no: 3969 / 16-3-2022) gelen yanıtta, Bakanlığın bir kez dahaüreticilerin sorunlarını çözmekte aciz olduğu kanıtlamıştır.

Bakanlık, hiçbir yardımdan yararlanamayan tütün üreticilerinin acil ihtiyaçlarını görmezden gelerek 90 euroluk cüzzi miktarın Haziran ayı sonunda verilmesine karar verdi.

Pandeminin patlak vermesinden bu yana iki yıllık bir süreç geçmesine rağmen buna savaşın ve enerjikrizinin de olumsuz etkilerieklenince sözkonusu madii destek üreticilerin zarar ve ihtiyaçlarını karşılayamamaktadır.

Hükümetin endişe verici bir diğer yaklaşımı da  tütün ekimini stevia ekimine dönüştürme planlarıdır. Yeni Demokrasi Hükümeti, tütün üreticilerine destek olmak yerine köstek olarak , tütün üretimini yok etmek istiyor.Bu da Trakya’nın dünyaca ünlü basma tipitütününden mahrum kalması ve tamamen yok olması anlamına gelmektedir.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu