Dünya

Elon Musk’ın Twitter hamlesi

27/04/2022

Twitter’ı 44 milyar dolara satın alan Elon Musk, insanların ne gördüğünü ve içeriğin ne kadar geniş bir alana yayıldığını belirleyen yazılımın kırılması gerektiğini söylüyor.

Forbes dergisine göre dünyanın en zengin iş insanı Elon Musk uzun zamandır Twitter’ı satın almak için büyük bir çaba içindeydi. Sonunda hedefine ulaşarak dünya liderlerinin, sanatçıların, siyasetçilerin, sporcuların ve bilim insanlarının sıklıkla kullandıkları mikroblog sitesi Twitter’ı 44 milyar dolara satın aldı.

Anlaşmayı kamuoyuyla yine Twitter üzerinden paylaşan Musk, “İfade özgürlüğü, işleyen bir demokrasinin temel taşıdır ve Twitter, insanlığın geleceği için hayati önem taşıyan konuların tartışıldığı dijital şehir meydanıdır.” diyerek, Twitter’ın var olan potansiyelini ortaya koymak için çalışacağını beyan etti.

Aslına bakılırsa Twitter yönetim kurulu, Musk’ın Twitter’ın tümünü satın almasını engellemek adına zehir hapı veya hissedar hakları anlaşmasını benimseyerek bunun önüne geçmeyi hedeflemişti. Ancak Musk hisselerini elinden çıkaracağını söyleyerek tüm hissedarlara gözdağı verdi. Bu satışın ardından ise Twitter çalışanlarının yanı sıra kamuoyunda da birtakım endişeler ortaya çıktı. Kimi teorisyenlere göre Twitter’daki kurallar ciddi anlamda gevşetilecek ve bu durum birtakım ihlallere neden olacak.

Musk Twitter’a ne gibi yenilikler getirecek?

Twitter’da muazzam bir hayran kitlesine sahip olan Musk takipçileriyle oldukça yoğun bir şekilde etkileşime giriyor ve onlara dönem dönem anketler uyguluyor. Twitter’da köklü değişiklikler yapacağını da buradaki açıklamalarından çıkarmak mümkün.

Bu anketler sonucunda çok fazla ilgi gören bir istek “düzenleme butonu” olmuştu. Bilindiği üzere Facebook, Instagram ve diğer sosyal medya uygulamalarından farklı olarak Twitter’da yayınlandıktan sonra bir içeriğin değiştirilmesi mümkün değil. Musk ise insanların tweetlerini düzenlemesine izin vermeyi desteklediğini dile getirdi. Belki de yapacağı ilk inovasyon düzenleme butonunun Twitter’a entegre edilmesi olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu