Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Akaryakıt yardım başvuruları başlıyor

22/04/2022

Son dönemde artan akaryakıt fiyatları nedeniyle hükümetin planladığı akaryakıt yardım platformu 26 Nisan Salı günü açılacak.

İlk olarak başvurular, hak sahiplerinin AFM numaralarının son rakamlarına göre yapılacak. Buna göre AFM numaraları 0 ve 1 ile bitenler 26 Nisan’da, 2 ve 3 ile bitenler 27 Nisan’da, 4 ve 5 ile bitenler 28 Nisan’da, 6 ve 7 ile bitenler 29 Nisan’da, 8 ve 9 ile bitenler ise 30 Nisan’da başvuru yapabilecek. 1 Mayıs tarihinden sonra ise AFM numarasına bakılmaksızın herkes başvuru yapabilecek.

Başvuru yapacak vatandaşlar taxisnet kodları ile uygulamaya girdikten sonra yarım miktarını dijital akaryakıt kartına mı yoksa normal banka hesabına mı yatırılmasına karar verecek. Bu arada dijital akaryakıt kartını seçenlere 5 euroluk ekstra bir bonus verileceği belirtildi.

Akaryakıt yardımı başvuruları 31 Temmuz tarihine kadar geçerli olacak. Vatandaşlar kurşunsuz benzin için litre başına 22 lepta indirimden yararlanacak. Araç sahipleri en fazla 180 litreye kadar destek alabilecek. Bu durumda toplam üç ayda verilecek yardım miktarı 40 euro olacak. Motoksiklet sahipleri için ise yardım litre başına 17 lepta olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu