Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Abdullah Eren Batı Trakyalı öğrencilerle iftarda bir araya geldi

22/04/2022

Edirne’de Batı Trakya Öğrenci Birliği tarafından iftar programı düzenlendi.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanı (YTB) Abdullah Eren, Edirne de eğitim gören Batı Trakyalı öğrencilerle iftarda bir araya geldi.

Batı Trakya Öğrenci Birliği tarafından Meriç Nehri kenarındaki bir tesiste düzenlenen iftar programına, kentte öğrenim gören Batı Trakyalı öğrenciler yoğun katılım gösterdi.

Programda Kuran-ı Kerim tilaveti ve ezanın okunmasının ardından oruçlar açıldı ve dualar edildi.

Programda konuşan Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları  (YTB)  Başkanı Abdullah Eren,  Ata toprağı Batı Trakya’dan gelen ve Edirne’de eğitim alan öğrencilerle bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Batı Trakya’dan verdikleri bursların adetini arttırdıklarını söyleyen Eren, Türkiye’nin dört bir tarafından öğrencinin Edirne’de öğrenim gördüğünü hatırlattı.

“Büyük göç dalgası var”

Balkanlar’dan büyük bir göç dalgası olduğunu vurgulayan Eren, “Bizler Balkanları boş bırakmayacağız.Nüfusumuzu azaltmayacağız. Sizlerin yaptığı çalışmalar iki ülke arasındaki ilişkilere de katkı sağlayacak” dedi.

Batı Trakya’da zor şartlar altında yaşandığının altını çizen Eren, “Bizi biz yapan dilimiz, dinimiz, inancımız, geleneklerimiz, göreneklerimiz, öz benliğimiz. Bunun da merkezinde dinimiz var, ikincisi de dilimiz var. Dil kültürün taşıyıcısı. Dilimizi çok iyi anlayacağız, konuşacağız ve çok iyi ifade edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

Batı Trakya’da yaşayan soydaşların birtakım haklarını hala elde edemediğine değinen Eren, Batı Trakya ruhunun diri tutulması gerektiğini ve oradan gelen öğrencilere önemli sorumluluklar düştüğünü dile getirdi.

Batı Trakya ruhunun diri tutulması gerektiğini aktaran Eren, “Türkiye’de okuyorsunuz, her birinizin omzunda büyük bir sorumluluk var. Türkiye Cumhuriyeti Devleti tüm imkanlarıyla sizlerin yanında. İyi imkanlara sahipsiniz. Bunları değerlendirecek iyi bir motivasyonla çalışın. Eminim ki sizler üniversitenizi, liselerinizi bitireceksiniz. Ama Batı Trakya’ya döneceğiz. Memleketimizi boş bırakmayacağız. Şu an Balkanlar’dan büyük bir göç dalgası var. Bizler Balkanları boş bırakmayacağız. Oradaki nüfusumuzu azaltmayacağız. Sizler Balkanlar’ın geleceğisiniz. Sizlerin yaptığı çalışmalar iki ülke arasındaki ilişkilere de katkı sağlayacak” şeklinde konuştu.

Böyle bir iftar sofrasında bir arada olmanın bize mutluluğunu yaşadıklarını belirten AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir, öğrenci hareketini çok değerli bulduğunu belirtti.

Edirne’de olmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyleyen Kandemir, “Salona girdiğimiz andan itibaren pırıl pırıl, tertemiz, muhteşem yüreklerinizi, gözlerinizi görünce kendimizi bir başka yerde hissettik. Cumhurbaşkanımız, Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın bu coğrafyayı ne kadar sevdiğini, aşık olduğunu zaten anlatmamıza bile gerek yok. Hepinizi hürmetle selamlıyorum. Eğitim hayatınızda başarılar diliyorum” ifadelerine yer verdi.

“Birlik ve beraberliğimizi pekiştireceğiz”

Batı Trakya Öğrenci Birliği Başkanı Ceyda Efendi, birliğin amacının topluma hizmet etmeyi gaye edinen, milli ve manevî değerlere sahip çıkan, sorumluluk alabilen gençlere amaçlarını gerçekleştirme doğrultusunda yardımcı olmak olduğunu ifade etti.

Edirne’de okuyan Trakyalı öğrencilerin yıllardır süren temsil yetersizliğini gidermek, birlik ve beraberlik içinde olmalarını sağlamak, sosyalleşmelerinde destek olmak ve ilişkilerini geliştirmek en büyük amaçlarımızdan birisi olduğunu belirten Efendi, gerçekleştirdikleri etkinliklerle birlik ve beraberliği pekiştireceklerini söyledi. Düzenlenen program Konuşmaların ardından sona erdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu