Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

DCT TRADING: “Organik pamuğa talep artıyor”

Pamuk ticaretinde, özellikle Avrupa ve Asya ülkeleri arasında önemli bir yere sahip olan DCT TRADING Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Levent Sadık Ahmet, bu alanda yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi.

Sektörde yaşanan son gelişmelerle birlikte organik pamuğa talebin arttığına dikkat çeken Sadık Ahmet, Yunanistan’ın da organik pamuk üretim projelerini bir an evvel hayata geçirmesi gerektiğini vurguladı.

“SON YILLARDA ORGANİK PAMUK TALEBİNİN ÇOK YÜKSEK OLDUĞUNU GÖZLEMLEMEKTEYİZ”

Dünyada pamuk talebinin özellikle organik pamuğa talebin oldukça yüksek seviyelerde olduğunu söyleyen Sadık Ahmet, “2019 yılında tüm dünyayı saran pandemi ve Covid-19’un etkileri emtialar da büyük fiyat dalgalanmalarına sebep olmuştur. Başta gıda fiyatları etkilenmiş olup petrolün negatif tradeden 120 dolara dayanmış olması, volatilitenin nedenli büyük ve riskli olduğunu göstermektedir. Navlun fiyatlarında 300%’e varan artışlara sebep olduğunu ve dünyadaki stokların hızlı bir şekilde eridiğine şahit olmaktayız. Diğer tarafta ise dünyada pamuk talebinin ve bilhassa son yıllarda organik pamuk talebinin çok yüksek olduğunu gözlemlemekteyiz” dedi.

“ARTAN TALEP, PAMUK FİYATLARINA YUKARI YÖNLÜ DESTEKLEMEKTEDİR

Son yıllarda pamuk fiyatlarında yaşanan dalgalanmalara da değinen Sadık Ahmet, “Son yüzyılda beşinci kez 100c/LB seviyesinin üzerinde pamuk fiyatları seyretmektedir. Artan talep, üretim sorunları ve bilhassa artan üretici maliyetleri pamuk fiyatlarına yukarı yönlü desteklemektedir. Uluslararası fonlarında pamuk kontratlarını satın almaya başlamaları pamuk fiyatlarını son günlerde 145c/LB seviyelerine taşımıştır. Bu hareketlilik 2010 / 2011 yıllarında yaşanmış olan fiyat dalgalanmasının tekrarına benzemektedir. Fonların alımı ve açık pozisyonların (on call kontratlar) bu seviyelerde kaldığı sürece New York pamuk borsasındaki fiyatların dalga boyunun büyüyeceği ön görülmektedir” diye konuştu.

“YUNANİSTA İVEDİ BİR ŞEKİLDE ORGANİK PAMUK ÜRETİM PROJELERİNİ HAYATA GEÇİRMELİDİR”

DCT Trading şirketinin pazarlama alanları ve organik pamukta yaşanan gelişmelere ilişkin Sadık Ahmet şunları aktardı:

Organik pamuk dünyada Türkiye, Hindistan, Çin, ABD ve Orta Asya ülkelerinde üretilmektedir. Yunanistan’ın organik pamuk pazarında güçlü bir tedarikçi olabilmesi için ivedi bir şekilde organik pamuk üretim projelerinin hayata geçirilmesi gerekmektedir.

DCT Trading pamuk ticaretinde 18 yıldır başta Yunan pamuğu, Amerikan, Brezilya, Türkmenistan, Azerbaycan, Tacikistan, Organik Türk, Organik Kırgız pamuklarını tüm dünyaya pazarlamaktadır.

Aynı zamanda DCT Trading, Control Union (CU) organik pamuk alım satım sertifikasını almaya hak kazanmıştır.

Organik tarıma talep katlanarak artmaktadır. Bu sebeple Yaka Kiraz Paketleme Tesisi, Organik/BIO sertifikasına başvurmuş olup 2022 Kiraz ve Yaban mersini sezonunda organik ürün tedarikçisi olacaktır.

Bluefarm ise organik yaban mersini ve kiraz üretimine başlamıştır. Organik yaban mersini ilk mahsulünü bu yıl almayı planlamaktadır.

Yaka Kiraz ve Paketleme Tesisisi Endüstri 4.0 otomasyon sistemi ile ilk günden buyana entegre bir şekilde faaliyet göstermektedir. Aynı zamanda iyi tarım uygulamalarının tamamını üreticiden nihai tüketiciye kadar uygulamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu