Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Eyalet meclis üyelerinden müjdeli haber… Menetler çayı onarılıyor

14/04/2022

Halk arasında Menetler çayı olarak bilinen Sirkeli (Fillira) ile Kozlukebir (Arriana) arasındaki Kocaçay (Lissos) geçidinin onarımı için Doğu Makedonya Trakya (DMT) Eyaleti Başkanı Hristos Metios, yüklenici firma ile sözleşme imzaladı.

Konuyla ilgili olarak DMT Eyalet Başkan Yardımcısı Tarkan Multaza, DMT Eyalet Danışmanları Ahmet İbram ve Cihan İmamoğlu ortak bir açıklama yaptılar.

Açıklamada söz konusu Kocaçay geçidinin imzalanan sözleşme gereği, çalışmaların 3 ay içerisinde tamamlanması gerektiği beilirtildi.

Konuyla ilgili olarak Azınlık üyesi Eyalet meclis üyelerinin yaptığı açıklama şöyle:

“2021 Ocak ayında meydana gelen şiddetli yağışlar nedeniyle büyük hasar gören Rodop İli’ne bağlı Sirkeli (Fillira) ile Kozlukebir (Arriana) arasındaki Kocaçay (Lissos) üzerindeki İrlanda geçidinin onarımı için Doğu Makedonya Trakya Eyalet (DMT) Başkanı Hristos Metios, yüklenici firma ile sözleşme imzaladı.

Geçidin onarımı için ihalenin daha önce yapılmış olmasına rağmen bürokratik engeller sözleşmenin imzalanmasını geciktirmişti.

İmzalanan sözleşme, bahse konu çalışmaların 3 ay içerisinde tamamlanmasını öngörüyor.

Söz konusu geçit, Rodop vilayetinin en büyük nehri olan Kocaçay’dan (Lissos) geçip, Kozlukebir belediyesinin iki ana yerleşim bölgesi Kozlukebir ve Sirkeli köylerini birbirine bağlaması açısından önem taşıyor ve bölgedeki çiftçilerin tarafından da tarlalarına gitmek için kullanılıyor.

Geçidin şiddetli yağışlar nedeniyle hasar görmesi nedeniyle, bölge halkı Gümülcine – Şapçı karayolu üzerindeki köprüyü alternatif olarak kullanmak zorunda kalıyor. Bu da yaklaşık 20 kilometre daha fazla yol anlamına geliyor.

Bu geçit, yaklaşık 50 metre yanında inşaa edilen yeni köprüye rağmen, çiftçilerimize hizmet etmek ve aynı zamanda askeri geçişler için alternatif bir geçiş olarak kullanılacaktır.

Çalışma, tamamen yıkılan yolun (yaklaşık 80 m uzunluğunda) onarımı ile selden zarar gören beton geçitin onarımını kapsamaktadır, geçidin yıkılan eğimli kısmının yerine ise taş ocağı taşları döşenecektir.

Ayrıca, suyun düzgün akışını engelleyen ve nehir yatağının genişliğini daha da azaltan büyük hacimli kum yumrularından nehir yatağı temizlenecektir.

Temizlenip çıkarılacak bu kumlar, nehir sularının taşması nedeniyle alçalmış, zarar görmüş olan nehrin her iki kıyısındaki setlerin eski haline getirilmesi için kullanılacaktır.

Son olarak, setlerin dibine ve diğer gerekli yerlere onları gelecekteki hasarlardan korumak için bir dizi taş dolgulu tel kutular (Sazanet ) yerleştirilecektir.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu