Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

DEB Partisi kitabın yazarı Murat Derin’e Yunanistan’a giriş yasağı!

09/04/2022

Dr. Sadık Ahmet’in kurduğu Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi kitabın yazarı aynı zamanda RUBASAM’ın Akademik Yönetim Kurulu Üyesi Murat Derin’in bugün (9 Nisan Cumartesi) Yunanistan’a girişine izin verilmedi.

Türkiye’den Yunanistan’a Kipi Sınır Kapısından giriş yapmak isteyen Murat Derin, polis ekipleri tarafından ülkeye giriş yasağının olduğu gerekçesiyle izin verilmedi.

Konuyla ilgili olarak Murat Derin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

“Bilimsel araştırmalarda bulunmak üzere bu sabah Yunanistan’a Kipi kapısından giriş yapmak istedim. Görevli polisler Ülkeye girişimin yasaklandığı ve beni ülkelerine almayacaklarını söylediler. Sorun nedir? Neden girişim engelleniyor diye sorduğumda ilk olarak “bilmiyoruz”, daha sonra ise “Sen Neden Olduğunu Bilirsin” denildi. Resmi bir belge istedim. “Kabul Edilemez Yolcu Formu” doldular. Forma bakınca “Ulusal Bilgi Sistemi” işaretlenmiş görünüyordu. Demokrasi’nin beşiği (!) ve Avrupa Birliği üyesi Yunanistan herhangi bir suç ya da soruşturma olmamasına rağmen tarafıma böyle bir uygulama gerçekleştirdi. Aslında beklemiyor da değildim. Dr. Sadık Ahmet, DEB Partisi ve Batı Trakya Türkleri üzerine araştırmalar yaparsan pek tabii Yunanistan yine Yunanlığını yapacaktı. Bugün Batı Trakya Türklerinin asırlardır çektikleri çileleri ve 19.madde kapsamındaki vatandaşlıktan atılıp, gümrüklerden geri çevrilenleri gayet iyi anladım. Bu uygulama ne kadar doğru çalışmalar yaptığımı teyit etmiş oldu. Çalışmalara her daim devam edeceğiz!…”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu