Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

“Delihüseyin yönetimi, telekonferans yöntemiyle meclis toplantılarının yapılması teklifimize cevap dahi vermedi”

08/04/2022

Mustafçova Belediyesi Halk Hareketi Listesi Başkanı ve Mustafçova eski Belediye Başkanı Cemil Kabza, meclis toplantılarının telefon usulüyle yapılmasına tepki gösterdi.

Kabza HALK HAREKTİ grubu olarak, meclis toplantılarının daima pandemi kurallarına uygun bir şekilde yapılmasını talep ettiklerini ancak Mustafçova Belediye Başkanı Rıdvan Delihüseyin’in bu taleplerini dikkate almadıklarını belirtti.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yayımlayan Cemil Kabza şunları aktardı:

“Kovid-19 Pandemi döneminin üçüncü yılını yaşıyoruz. Bütün dünyada olduğu gibi, memleketimizde, bölgemizde de pandeminin yayılmasına karşı bir çok tedbir alındı. İnsanoğlu hiç alışık olmadığı bir hayat tarzına mahkum edildi. Ancak, her şeye rağmen hayat devam ediyor.

Belediyelerin meclis toplantıları ile komisyon toplantılarının da pandemi şartları gereği, salonlarda katılımlı bir şekilde yapılmaması kararı alındı. Bunun yerine uzaktan, telekonferans yolu ve telefonlar yardımıyla meclis toplantılarının yapılmasına olanak sağlandı. Pandemi kurallarının ilan edildiği ilk gününden itibaren daima vatandaşlarımınız yanında yer aldık.

Belediye yönetiminin pandeminin yayılmasına karşı aldığı tedbirler ve yaptığı çalışmalara engel olmadık. Bu dönemde özellikle bu konu için gerek bakanlıklar, gerek eyalet, gerekse belediye tarafından alınan bütün kararları destekledik. Belediye yönetiminin bu konudaki acemiliğini ve bir çok durumda beceriksizliklerini dahi (başkaları gibi) siyasi rand olarak kesinlikle görmedik, hatta bu aşamada belediye yönetiminin yanında durduk.

Pandemiye karşı alınan tedbirler çerçevesinde sunulan bazı imkanlardan belediyenin yararlanmak istemediğine şahit olduk. Pandemi sürecinde meclis toplantılarının telekonferans yoluyla yapılmasını sağlayan teknik alt yapının bakanlık tarafından sağlanmasına rağmen, Sayın Delihüseyin’in bundan istifade etmek istemediğine şahit olduk. Yunanistan genelinde teknolojik imkanları değerlendirip telekonferans yoluyla meclis toplantılarının yapılmasına yanaşmayan az sayıdaki belediyelerden biridir Mustafçova Beledeyesi.

Bizler, HALK HAREKTİ grubu olarak, meclis toplantılarının daima pandemi kurallarına uygun bir şekilde yapılmasını defalarca talep ettik. Maalesef yönetim hiç bir talebimize yanıt vermedi. Sayın Delihüseyin yönetimi, telekonferans yöntemiyle meclis toplantılarının yapılması teklifimize cevap dahi vermedi.

Sayın Delihüseyin!

İletişim Bakanlığı’nın 18318 sayılı 16-3-2020 tarihli kararını kasıtlı olarak görmezlikten geldiniz. Tekliflerimizi dikkate almadınız. Bugün dahi (salonda toplanmayı bırakın) telekonferans yöntemiyle toplantıların yapılması imkanından inatla faydalanmak istemediğinizi görmekteyiz.

Şunu da hatırlatalım. Daha önce meclis toplantılarının belediyenin internet sitesinden canlı yayınlanması teklifimizi de dikkate almadınız.

Bu konularda yaptığımız teklifler hakkında bugüne kadar herhangi bir cevap almadığımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.

Meclis’te sadece 7 meclis üyesiyle temsil edilen Sayın Rıdvan Delihüseyin, pandemi kurallarının neredeyse tümü kalkmasına rağmen ve her türlü toplantıların katılımlı yapılmasına rağmen, meclis toplantılarını telefon usulüyle yapma konusundaki inadı ve ısrarını devam ettiriyor. Öyle tahmin ediyoruz ki, Yunanistan genelinde meclis toplantıları hala telefon usulüyle yapan tek belediye olmasak da, birkaç belediyeden biri olduğumuzu hatırlatırız.

Mustafçova Belediye Meclisi’nde muhalefetteki üç listenin toplamda 20 meclis üyesiu bulunmaktadır. Sayın Delihüseyin,halkın hür iradesiyle seçilen bu üyelerin meclisteki varlığından, yapacakları tekliflerden, beyan edecekleri fikirlerden, belediye yönetimini eleştirmekten, yönetimin yanlışlarını yüzlerine vurmaktan ve en önemlisi halkın meclisteki sesi olmalarından çok ama çok rahatsız olduğu anlaşılmaktadır. Bizce bunun başka izahı yoktur.

Uzun bir pandemi döneminden sonra, bugün artık rahatlama dönemine girmiş bulunuyoruz. Pandemi kurallarının tek tek kalktığını görüyoruz. Her yerde mecburi olan maske kullanımı artık dışarıda mecburi olmaktan çıkmıştır. Lokantalar, kafeler tam kapasiteyle çalışmaktadır. Bütün spor faaliyetleri tam kapasite seyirciyle oynanmaktadır. Yunan Meclisi normal çalışıyor, eyalet meclisleri ha keza öyle, belediye meclisleri çalışıyor, dernekler, sivil toplum kuruluşlarının bütün toplantıları normal yapılıyor. MUSTAFÇOVA BELEDİYESİ MECLİS TOPLANTILARI HARİÇ!

Sayın başkan, yoksa bir korkunuz mu var?

09-01-2022’de meclis başkanı seçiminin yapıldığı meclis toplantısı ki, buna sayın Delihüseyin katılmadı, meclis salonunda normal katılımla yapıldı. Bütün belediye meclis üyelerinin aşılı olduğunu da hatırlatmakta fayda vardır.

Yasaklar artık sadece belli özel şartlar için geçerlidir. Bir başka deyişle, hayat normale dönmüş vaziyettedir.

En son normal katılımlı meclis toplatısı 04-02-2020 yılında yapılmıştı. 2020 yılında 19, 2021’de 22 ve 2022’de 8 toplantı telefon usulüyle yapılmıştır.

Artık yeter!

Bugün (08-04-2022) telefon usulüyle yapılan meclis toplantısının son olmasını temenni ediyor, Sayın Delihüseyin’e bugüne kadar bu konuda yaptığımız tekliflerimizi dikkate almasını tavsiye ediyor, meclis toplantılarının normal katılımlı bir şekilde yapılmasını ARTIK TALEP ETTİĞİMİZİ beyan ediyoruz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu