Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

“Ilıca köyü sınır kapısı kapatılması İskeçe bölgesini çok sayıda turistten mahrum bırakmaktadır”

02/04/2022

İskeçe SİRİZA Milletvekili Hüseyin Zeybek, Ilıca köyünde Bulgaristan’a açılan sınır kapısıyla ilgili soru önergesi sundu.

Zeybek soru önergesinde, “Söz konusu sınır kapısından bölgeye yaklaşık olarak ayda ortalama 4.000 araç geçiş yaparken yaz aylarında bu sayının 14.000’e ulaştığı kaydedilmiştir. Sonuç olarak, Ilıca köyü sınır kapısı İskeçe ile Bulgaristan arasındaki tek bağlantı noktası olduğundan, kapatılması İskeçe bölgesini çok sayıda turistten mahrum bırakmaktadır” ifadelerini kullandı.

Turizm, Vatandaşı Koruma, Kalkınma ve Yatırım, Ekonomi ile Dışişleri bakanlıklarına yönelik soru önergesinde Zeybek, 2020 yılında Kovid-19 salgınının başlamasıyla ülkede pandeminin yayılmasını önlemek amacıyla birçok sınır kapısının kapandığını hatırlattı. Ilıca köyünde Bulgaristan’a açılan sınır kapısının iki yılı aşkın süredir kapalı kaldığına dikkat çeken Zeybek, bu durumun İskeçe bölgesini önemli bir turist sayısından yoksun bırakıldığını söyledi.

Zeybek, “Doğu Makedonya ve Trakya bölgesinde diğer sınır kapılarının kademeli olarak açılmasına rağmen Ilıca sınır kapısından Yunanistan’a giriş hala yapılamamaktadır. Söz konusu sınır kapısından bölgeye yaklaşık olarak ayda ortalama 4.000 araç geçiş yaparken yaz aylarında bu sayının 14.000’e ulaştığı kaydedilmiştir. Sonuç olarak, Ilıca köyü sınır kapısı İskeçe ile Bulgaristan arasındaki tek bağlantı noktası olduğundan, kapatılması İskeçe bölgesini çok sayıda turistten mahrum bırakmaktadır. Ayrıca bu durum, Doğu Makedonya ve Trakya bölgesindeki diğer sınır kapılarında trafiğin artmasına ve geçişlerde büyük gecikmeler yaşanmasına neden olmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Soru önergesinde söz konusu sınır kapısının uzun yıllar yetersiz altyapı ile hizmet verdiğini kaydeden SİRİZA milletvekili, “Polis memurları, internet bağlantısı olmaksızın ve Bulgar makamları tarafından sağlanan konteynerlerde hizmet vermektedir. Bu tutum devletin ilgisizliğinin bir göstergesidir. Ancak hem pandemi hem altyapı yetersizliği bahane edilerek sınır kapısının kapalı tutulması bir mazeret oluşturamaz.” dedi.

Bölgenin son dönemde turizm açısından büyük kayıplar yaşadığına dikkat çeken Zeybek soru önergesinde şu ifadeleri kullandı:

“İskeçe Otelciler Derneği ile İskeçe Sanayi ve Ticaret Odası, Ilıca köyünde bulunan sınır kapısının kapalı kalması sonucunda gelen Bulgar ziyaretçi sayısında azalma olacağını bölgede ciddi gelir kaybı yaşanacağı sonuç olarak bir turizm sezonunun daha kaçırılacağını açıklamıştır. Pandemi nedeniyle son yıllarda İskeçe karnavalının da iptal edilmesini hesaba katarsak iç turizmde büyük mali kayıplar yaşandığını görebiliriz. Tabii ki, maliyetlerdeki büyük artışla birlikte, sınır kapısının da kapalı kalması, bölgemizdeki işletmelerin ayakta kalmasını zorlaştıracağından söz konusu sınır kapısının bir an önce faaliyete geçmesinin ne kadar önemli olduğunu ortaya koymaktadır.”

Zeybek; Turizm, Vatandaşı Koruma, Kalkınma ve Yatırım, Ekonomi ile Dışişleri bakanlarına şu soruları yöneltti:

  • Ilıca köyü sınır kapısı iki yıldan fazla bir süredir kapalı kaldığından ve Bulgaristan’dan gelen ziyaretçilerin bölgeye giriş yapması imkansız hale geldiğinden.
  • İskeçe bölgesini Bulgaristan ile bağlayan tek nokta olduğundan ve bölgenin turizm gelişimi açısından önemli olduğundan.
  • İskeçe bölgesindeki işletmeler ve oteller bir turizm sezonunun daha kaybolmasına tahammül edemeyeceğinden.

Sayın Bakanlara sorulur:

  1. İskeçe’nin Ilıca köyünde bulunan sınır kapısını ne zaman faaliyete geçirmeyi planlıyorsunuz?
  2. Altyapıyı eksikliklerini nasıl ve ne zaman gidermeyi planlıyorsunuz?

3.Pandemi, yüksek maliyetler ve sınır kapısının kapalı olması nedeniyle maddi kayıplar yaşayan işletmelere ekonomik destek vermeyi planlıyor musunuz?”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu