Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

İskeçe Türk Birliği’nden Strazburg’a çalışma ziyareti

30/03/2022

İskeçe Türk Birliği, Fransa’nın Strazburg kentinde bulunan Avrupa Konseyi’ne çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, İTB Hukuk Danışmanlarından İlker Çavuşoğlu, Batı Trakya Azınlığı yüksek Tahsilliler Derneği İnsan Hakları Kolu Sorumlusu Pervin Hayrullah ve İnsan Hakları Uzmanı Kerem Abdurahimoğlu’ndan oluşan heyet, 27 – 30 Mart 2022 tarihlerinde Strazburg’da temaslarda bulundu.

İskeçe Türk Birliği ve diğer Türk azınlık derneklerinin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) kazandıkları ancak Yunanistan tarafından 14 yıldır uygulanmayan kararlarlarla ilgili olarak Avrupa Konseyi, AİHM İcra Dairesi ve Avrupa Konseyi üyesi ülkelerin daimi temsilcilikleriyle görüşmelerde bulundu.

Heyet üyeleri görüşmelerde Batı Trakya’daki Türk dernekleri hakkında AİHM kararlarının Yunanistan tarafından 14 yıldır uygulanmamasının neden olduğu mağduriyeti ve bu alanda yaşanan son gelişmeleri aktardı.

Yapılan görüşmelerde İskeçe Türk Birliği’nin AİHM kararının uygulanması ve derneğimizin yasal statüsünün iadesi talebine karşı Yunanistan Yargıtay Mahkemesinin ret kararından sonra İTB  tarafından 10 Temmuz 2021 tarihinde gerçekleştirilen gösteriyle ilgili 7 ay sonra başlatılan soruşturma hakkında da bilgi verildi.

Heyet, “Bekirusta Dava Grubu” olarak adlandırılan Batı Trakya Türk azınlık davalarıyla ilgili AİHM kararlarının tam ve eksiksiz uygulanması talebini bir kez daha vurgulandı. Bu bağlamda “Bekirusta Dava Grubu” kararlarının Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi tarafından takip edilmesinin önemi ve gerekliliği  dile getirildi.

Ozan Ahmetoğlu başkanlığındaki heyet, Strazburg ziyaretinde Türkiye’nin Avrupa Konseyi Daimi Temsilcisi Büyükelçi Kaan Esener’le de görüştü. Ayrıca Strazburg merkezli uluslar arası sivil toplum kuruluşu Cojep İnternational Başkanı Ali Gedikoğlu ile görüşme gerçekleştirildi.

Heyet, 30 Mart Çarşamba günü Strazburg’dan ayrıldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu