Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Danışma Kurulu’ndan açıklama

30/03/2022

Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu, (BTTADK) 29 Mart Salı günü gerçekleştirdiği toplantıda, Danışma Kurulu başkanlık seçimini gerçekleştirildi.

Yapılan seçimlerde oybirliğiyle yeniden aynı zamanda Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif Danışma Kurulu Başkanı olarak seçildi.

Toplantıda ayrıca ayrıca Bulustra Belediyesine bağlı Horozlu köyündeki mezarlığın tahrip edilmesi konusu da ele alındı. Danışma Kurulu üyeleri, söz konusu olayın muhattaplarından özür beklediklerini ve mezarlıktan alınan mezar taşların bir an evvel ait oldukları yere iade edilmesi gerektiği vurgulandı.

Danışma Kurulu’ndan yapılan açıklama şöyle:

“29 Mart 2022 Salı günü yapılan Danışma Kurulu toplantısında, kurul başkanlık seçimi gerçekleşmiştir. Oybirliği ile varılan sonuç neticesinde, yönetim kurulu şu şekilde oluşmuştur:

İbrahim ŞERİF (Başkan)

Rıdvan DELİHÜSEYİN (Başkan Yardımcısı)

Rıdvan AHMET (Başkan Yardımcısı)

Sedat HASAN (Genel Sekreter)

Toplantıda ayrıca Bulustra Belediyesine bağlı Horozlu köyündeki atalarımızdan yadigâr mezarlığın Belediye tarafından kasıtlı şekilde ve saygısızca tahrip edilmesi konusu da ele alındı. Bu hususta Belediye Başkanı’nın sorumsuz tutumuna ve talihsiz açıklamalarına karşın iktidar listesindeki Azınlık mensuplarının yeterli tepki ve duyarlılığı göstermemiş olmaları hayret ve esefle karşılandı. Edinilen bilgilere göre tarihi ve kültürel öneme sahip mezar taşlarının İskeçe vakıf idaresine teslim edildiğini öğrendik. Bizler ecdadımızdan bize miras bu kültürel hazinelerin biran önce ait oldukları mekâna iade edilmesini ve haksızca yapılan bu saldırının sorumlularının toplumumuzdan samimiyetle özür dilemesini beklediğimizi Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu olarak tüm kamuoyuna duyururuz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu