Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

25 Mart törenlerle kutlandı

25/03/2022

Yunanistan’ın bağımsızlığını kutlandığı 25 Mart için ülke genelinde törenler düzenlendi.

Kutlamalar dini ayinlerle başladı. Anıtların önüne siyasi temsilciler, sivil toplum kuruluşların temsilcileri, emniyet ve askeri yetkililer tarafından çelenkler bırakıldı.

25 Mart Bağımsızlık Bayramı için ülkenin her yerinde olduğu gibi Gümülcine şehrinde ve belediyelere bağlı büyük köylerde de törenler düzenlendi.

Gümülcine’de 25 Mart Pazar günü sabah saatlerinde düzenlenen geçin töreninde ilk olarak sivil toplum kuruluşları, ardından engelli çocuklara eğitim veren özel okullar, daha sonra ilkokullar, ortaokullar ve lise öğrencileri yer aldı. Son olarak alandan askeri birlikler geçti.

Resmi geçit töreninde azınlık ilkokulları da yer aldı.

Gümülcine’deki çelek törenine Rodop milletvekilleri İlhan Ahmet, Dimitris Haritou ve Evripidis Sitilyanidis, Doğu Makedonya – Trakya Eyalet Başkanı Hristos Metios, Rodop İlinden Sorumlu Eyalet Başkan Yardımcısı Nikos Çalikidis, Gümülcine Belediye Başkanı Yannis Garanis, emniyet ve askeri yetkililer ile Türkiye Cumhuriyeti Gümülcine Başkonsolosluğu’nu temsilen Muavin Konsolos Barış Çulha katıldı.

İskeçe’de de 25 Mart nedeniyle yapılan resmi geçit törenine okulların yanısıra askeri birlikler ve dernekler katıldı. Geçit törenine İskeçe Merkez Türk Azınlık İlkokulu ile Azınlık Ortaokulu ve Lisesi de katıldı. Törene, İskeçe SİRİZA Milletvekili Hüseyin Zeybek ile İskeçe KİNAL Milletvekili Burhan Baran’da yer aldı.

ŞAPÇI MARONYA BELEDİYESİNDE TÖREN

Şapçı Maronya Belediyesinde 25 Mart törenleri düzenlendi. Şapçı’da düzenlenen törenlere Şapçı Maronya Belediye Başkanı Dinos Haritopoulos, belediye başkan yardımcıları ve eyaleti temsilen DMT Eyaleti Başkan Danışmanı Ahmet İbram ile sivil toplum kuruluş temsilcileri katıldı.

KOZLUKEBİR BELEDİYESİNDE TÖREN

Rodop ilinin Kozlukebir Belediyesinde 25 Mart törenleri düzenlendi. Kozlukebir köyünde düzenlenen törenlere Kozlukebir Belediye Başkanı Rıdvan Ahmet, belediye başkan yardımcıları ve eyaleti temsilen DMT Eyaleti Başkan Danışmanı Cihan İmamoğlu katıldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu