Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Yunanistan’ın Mariupol Başkonsolosu Androulakis, özel operasyonla Ukrayna’dan tahliye edildi

21/03/2022

Yunanistan’ın Ukrayna’nın Mariupol kenti Başkonsolosu Manolis Androulakis, “Odyssey Operasyonu” adı verilen bir kurtarma operasyonu ile Rusya’nın büyük bombardımanı altında olan Mariupol kentinden tahliye edilerek Yunanistan’ın başkenti Atina’ya getirildi.

“ASIL KAHRAMANLAR GERİDE KALANLAR VE HAYATA TUTUNMAYA ÇALIŞAN İNSANLARDIR”

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları şiddetlenerek devam ederken, Yunanistan’ın Ukrayna’nın Mariupol kenti Başkonsolosu Manolis Androulakis ise, “Odyssey Operasyonu” adı verilen bir kurtarma operasyonu ile tahliye edildi. Rusya’nın büyük bombardımanı altında olan Mariupol kentinden tahliye edilen Androulakis, Yunanistan’ın başkenti Atina’ya getirildi. Atina Eleftherios Venizelos Havaalanı’na inen Başkonsolos Androulakis, ailesi ve yakınları tarafından havaalanında karşılandı. Mariupol’da karşılaştığı anlara ilişkin gazetecilere kısa bir demeç veren Androulakis, “Asıl kahramanlar geride kalanlar ve hayata tutunmaya çalışan insanlardır. Yaşananlar bir trajedidir. İyileşmesi çok zor bir travmadır. Gördüklerim anlatılacak gibi değil. Mariupol’u ve insanlarını haritadan sildiler” ifadelerini kullandı. Androulakis açıklamasında, Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın kurtarma operasyonunu bizzat yönettiğine de değindi. Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Andreas Katsaniotis’te olaya ilişkin bir açıklamada bulunarak: “Mariupol’da yaptığı büyük iş için Sayın Androulakis’e, Yunan Hükümeti ve tüm Yunanlılar adına şükranlarımı sunmak istiyorum. Yunan gurbetçilere son ana kadar yakın olabilmek için kendini büyük bir riske attı” dedi.

Öte yandan Androulakis, Mariupol’de devam eden bombardımanların en şiddetli günlerinde sığınakta zaruri ihtiyaçlardan yoksun şekilde uzun süre vakit geçirmişti. Hakkında yerel basında esir alındığı haberleri de çıkan Androulakis’in, kameralar karşısında sürekli ayakları üzerinde salladığı ve yorgun olduğu ise gözlerden kaçmadı. Ayrıca Başkonsolos Androulakis, savaşın başlamasından sonra Ukrayna’da kalan son Batılı diplomattı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu