Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

“Yeni Demokrasi hükümetinin sağlık sistemi uygulamaları akıl almaz durumda”

20/03/2022

SİRİZA Rodop İli Koordinatör Vekili ve milletvekili adayı Özgür Ferhat, sağlık hizmetlerinde yaşanan aksaklıklara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Sosyal sigorta ödemelerini yapamayan bir çok vatandaşın, Yeni Demokrasi hükümetinin sağlık sektöründe yaptığı yeni düzenlemelerden dolayı mağdur olduğunu belirten Ferhat, “16 Mart 2022 itibariyle uzun süre işsiz olan, genç bilim insanlarının, kendi işlerinde ve müesseselerin de çalışanların, çiftçilerimizin, engelli insanlarımızın, hassas vatandaş gruplarına ait olanların ve sosyal sigorta ödemelerini zamanında gerçekleştiremeyen yahutta ekonomik nedenlerden dolayı bu temel sorumluluklarını yerine getiremeyen tüm vatandaşlarımız gerekli ve hayati önem taşıyan ilaç reçetelerini, muayenelirini, tetkik, tahlil taramalarını veya aşılarını kendi özel doktor ve diş hekimlerinde yazdıramamakta. Özel sektörde hizmet veren sağlıkçılarımız ve doktor hasta zincirinin en önemli halkası artık sigortasız olan vatandaşlara bu hizmeti sunamamakta, tıbbi işlemleri kısıtlanmakta ve yüzbinlerce vatandaşımız mağdur olup çile çekmektedir” dedi.

Mevcut sağlık sistemi uygulamalarının tüm vatandaşların sağlığını tehlikeye attığını dile getiren Ferhat, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“2016 SİRİZA kanununu iptal eden Yeni Demokrasi hükümeti sigortasız vatandaşların artık gerekli işlemleri sadece kamu sağlık sisteminde yani hastanelerde ve sağlık ocaklarında yapabileceklerini ve hiçbir şekilde özel sağlık sisteminden yararlanamayacaklarını belirtip, bu yersiz ve akıl almaz uygulamayı hayata geçirmiş bulunmakta.

Pandemi ortamında binlerce kronik yahutta acil hastalıklarla karşı karşıya olan vatandaşlarımızı mağdur edip sağlık sisteminden uzaklaştırıp çile çekmeye mahkûm etmiştir.

Hepimizin sağlığını tehlikeye atan bu uygulamayı derhal geri alıp çok zor ekonomik şartlar altında hayata devam ettiğimiz bu dönemde sağlık hizmetlerine kolay ve serbest erişim sağlaması gerekmektedir.

Hükümet uygulamayı iptal etmediği sürece ikinci ve üçüncü sınıf vatandaş yaratmakta ve anayasal hak sayılan sağlık hizmetlerini bu vatandaşlarımızın elinden almaktadır.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu