Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Çanakkale şehitleri Yunanistan’da da anıldı

18/03/2022

Yunanistan’daki Pire Türk Şehitliği’nde 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla tören düzenlendi.

Törene, Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Burak Özügergin, Türkiye’nin Atina-Pire Başkonsolosu Mustafa Somuncu, askeri ateşeler ve diplomatik misyon üyeleri katıldı.

Şehitlik anıtı önündeki saygı duruşunun ardından, şehitlik defterini imzalayan Büyükelçi Özügergin bir konuşma yaptı.

Özügergin, törende yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

“Buraya, büyük Türk milletinin fertleri olarak, topraklarımızı bize vatan olarak bağışlayan tüm şehitlerimize minnet duygularımızı ifade etmeye geldik. Bundan 107 yıl önce Çanakkale’de kadim bir milletin istiklali yine ve yeniden tescillendi. Dünya tarihine geçen bir zafer kazanıldı. Türk milletinin, hürriyetinin ve istikbalinin karşısına dikilenlerin yıkılıp geçileceği, dosta düşmana bir kez daha gösterilmiş oldu.”

Şehitlerin vatan uğruna bu dünyadan göçüp gittiğini vurgulayan Özügergin, “Çoğunun adlarını bile bilmiyoruz ama onları unutmadık, unutmayacağız ve unutturmayacağız.” diye konuştu.

Pire Türk Şehitliği, 1859 yılında Müslüman mezarlığı olarak kurulduktan sonra 24 Mart 1890’da Pire Belediyesi tarafından Osmanlı devletine verildi. Balkan, Birinci Dünya ve İstiklal Savaşları’nda esir olarak Atina’ya götürülen ve ölenlerin defnedilmesiyle şehitlik hüviyetini kazandı.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu