Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

“Tarihi mezarlığın yok edilmek istenmesi, iyi niyet anlayışı ile bağdaşmamaktadır”

17/03/2022

Mustafçova Belediyesi Anamuhalefet Başkanı Cemil Kabza, Horozlu köyündeki Türk mezarlığının futbol sahası yapmak üzere tahrip edilmesini kınadı.

Tarihi Türk mezarlığın iş makinalarıyla yok edilmek istenmesi, iyi niyet anlayışı ile bağdaşmadığını kaydeden Cemil Kabza, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“İskeçe’deki Bulustra (Avdira) Belediyesi’ne bağlı Horozlu (Petinos) köyündeki Osmanlı’dan kalan tarihi mirasımızın yok edilme girişimlerini büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz.

“Burası belediyenin malıdır” düşüncesiyle hareket ederek, ecdadımızın yattığı tarihi mezarlığın iş makinalarıyla yok edilmek istenmesi, kesinlikle iyi niyet ve hizmet anlayışı ile bağdaşmamaktadır.

Bilindiği gibi Batı Trakya’daki bütün Müslüman mezarlıkları vakıf malıdır. Yaklaşık 15 dönüm olan Tarihi Horozlu Mezarlığı’nın da öncelikle vakıf malı olduğu unutulmaması gerekmektedir. Belediye başkanının burası “80’li yıllarda belediyeye kaydedilmiştir” şeklindeki savunması, 15 dönümlük vakıf arazisinin daha önce istimlak edildiğini de ortaya koymaktadır. Yani hem istimlak, hem tarihi mirası yok etme girişimi. Bulustra (Avdira) Belediye Başkanı Sayın Yorgos Çitiridis ve bu konuda onun gibi düşünenleri şiddetle kınadığımı belirtir, yapılan yanlışın bir an evvel düzeltilmesi için, vakıf arazisi mezarlığın ait olduğu kişilere teslim edilmesi gerektiğini beyan ederim.

Yapılan bu çirkin yanlıştan dolayı sorumluların bir özür borcu olduğunu da hatırlatırım.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu