Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

“Bu duruma sebep olanların cezalandırılmasını talep ediyoruz”

17/03/2022

Batı Trakya Camileri Din Görevlileri Derneği Başkanı Sadık Sadık, Horozlu köyündeki Türk mezarlığının futbol sahası yapmak üzere tahrip edilmesini kınadı.

Mezarlığın asli yapısına uygun hale getirilmesini ve bu duruma sebep olanların cezalandırılmasını talep eden dernek başkanı Sadık Sadık, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Ramazan ayına sayılı günlerin kaldığı bir dönemde İskeçe ilinin Horozlu köyündeki Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığına ait mezarlığın, Bulustra (Avdira) Belediyesi tarafından tahrip edildiğini üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız.

Dinimize göre kutsal sayılan mezarlığa karşı yapılan bu yıkım tüm Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın vicdanını derinden yaralamıştır.

Toplumların farklı inanç ve kültürel değerlerini hiçe sayan her yaklaşım ve uygulama, toplumda sadece gerginliği arttırmaktadır. Dini, ırkı, kültürü, siyasi düşüncesine bakılmaksızın insanın ölüsünün defnedildiği mezarlıklar; devletin, yetkili kurumların koruması ve sorumluluğundadır.

Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın mirasına ve manevi değerlerine karşı yapılan bu saldırıları kınıyor, mezarlığın asli yapısına uygun hale getirilmesini sebep olanların cezalandırılmasını talep ettiğimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu